کاهش آمار فراوری مسکن

به گزارش تور سریلانکا، افت 20 درصدی ساخت و ساز در کشور نشان از شرایط بغرنج فراوری مسکن دارد که این خود عاملی موثر در بالا رفتن آسانسوری قیمت مسکن است.

کاهش آمار فراوری مسکن

به گزارش تجارت نیوز، در شرایطی که قیمت مسکن افزایشی چشم گیر دارد، آمارها از افت 20 درصدی ساخت و ساز در کشور حکایت می نمایند.

با اینکه افزایش قیمت ها در بازار مسکن کمتر از نرخ تورم است، همین حالا هم، خرید آن برای اقشاری از جامعه به یک رویا تبدیل شده. در بعضی شهرها قیمت خرید خانه در طول 16 سال گذشته 3000 برابر شده است.

عوامل موثر در گرانی مسکن

قیمت مسکن تحت تاثیر عوامل مختلف مشخص می گردد که این عوامل شامل فراوری، رابطه میان عرضه و تقاضا، رفتار سرمایه گذاران ملکی و موارد مشابه است.

از این رو با توجه به آمار منتشرشده در شرایطی که فراوری مسکن در کشور با کاهش 20 درصدی روبرو است، قیمت ها به صورت افسارگسیخته رو به افزایش قرار گرفته است. هر چند بعضی از کارشناسان ملکی بر این باور هستند که گرانی املاک مسکونی بیشتر از این نخواهد بود و ترمز افزایش به زودی کشیده می گردد.

حتی اگر این اظهارنظر صحیح باشد، واقعیت این است که در شرایط فعلی، متقاضیان مصرفی از بازار کناره گیری نموده اند و تقاضا تا حد زیادی کاهش یافته است.

نقش کاهش ساخت و ساز در افزایش قیمت ها

طبق آمار رسمی سالانه احتیاج به ساخت 900 هزار خانه در کشور وجود دارد. کف این احتیاج ساخت 560 هزار خانه در سال است. در حالی که هر ماه به طور میانه، تنها حدود 47 هزار واحد مسکونی در کشور احداث می گردد.

تفاوت این آمارها نشان می دهد که بازار مسکن نتوانسته تعدادهای خانه های مورد احتیاج را فراوری کند. این فرایند در گرانی و قفل شدن معاملات تاثیر بسزایی دارد.

کاهش جذابیت سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز عاملی مهم برای کناره گیری انبوه سازان از این بازار شده است. این روزها شاهد کوچ سرمایه گذاران از بازار مسکن به بازارهای موازی یا بازار ساخت و ساز در کشورهای دیگر هستیم. ادامه داشتن این فرایند می تواند ضربه مهلکی به بازار ساخت و ساز کشور بزند.

رکود معاملات قیمت را تعدیل می نماید؟

در این میان، بنا به آمار رسمی منتشر شده، از ابتدای امسال رکود عمیقی در معاملات مسکن حکمفرما است. این فرایند می تواند نقش بسزایی در تثبیت یا کاهش قیمت مسکن داشته باشد.

البته، بسیاری از فروشندگان از بازار کناره گیری نموده اند تا در معاملات ضرر کمتری متحمل شوند. بسیاری از آنها ترجیح می دهند در شرایط کنونی دادوستد ملکی، از دور شاهد این بازار باشند.

آنالیز معاملات در تیر

بنا به آمار رسمی منتشر شده در تیر امسال سرعت رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن مرکز دچار افت شده و از 8 درصد به 6 درصد رسیده است. در این میان بعضی از صاحبنظران معتقد هستند که این افت بیشتر مدیون گزارش های میدانی از کسادی معاملات نسبت به ماه قبل است.

بر اساس داده های سامانه کیلید سرعت رشد ماهیانه نرخ های پیشنهادی مسکن شهر تهران از 10 درصد در خردادماه به 6 درصد در تیرماه رسیده است. این رقم نسبت به افزایش 8 درصدی قیمت در معاملات قطعی نیز 2 واحد درصد افت نشان می دهد. در واقع با وجود افزایش قیمت، سرعت تورم بازار مسکن شهر تهران 40 درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات قیمت پیشنهادی هر متر مربع مسکن شهر تهران در آگهی های ملکی با وزن دهی به منطقه ها بر اساس تعداد معاملات قطعی حاکی از آن است که میانه قیمت از متری 40.5 میلیون تومان در خردادماه به 43.1 میلیون تومان رسیده است.

تورم مسکن از تورم عمومی عقب ماند

بدیهی است که بازار مسکن در کشور طی ماه های اخیر با نوسانات زیادی همراه بوده اما به طور کلی تورم مسکن از تورم عمومی کمتر است. چرا که طبق آمار منتشر شده تورم مسکن در هر دو شاخص نقطه به نقطه و تورم سالیانه به ترتیب 12 و 22 درصد نسبت به تورم عمومی عقب است.

این موضوع، در واقع برخلاف افزایش قیمت های اسمی، کاهش قیمت های واقعی را نشان می دهد. بنابراین پیش بینی می گردد که قیمت در بازار مسکن تا خاتمه امسال پایین تر از نرخ تورم باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1456

به "کاهش آمار فراوری مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آمار فراوری مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید