کرونا در آسیای مرکزی؛ واکنش های 5 همسایه به کووید-19

به گزارش تور سریلانکا، نخستین موارد ابتلا به کرونا در آسیای مرکزی 13 مارس در قزاقستان شناسایی و سپس سایر کشورهای این منطقه به جز ترکمنستان که رسماً وجود ویروس کرونا را رد می نماید، در این مورد گزارش دادند.

کرونا در آسیای مرکزی؛ واکنش های 5 همسایه به کووید-19

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، نخستین موارد ابتلا به کرونا در آسیای مرکزی 13 مارس در قزاقستان شناسایی و سپس سایر کشورهای این منطقه، به جز ترکمنستان که رسماً وجود ویروس کرونا را رد می نماید، در این مورد گزارش دادند.

در این کشورها نخست اقداماتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری انجام و سپس بعد از تایید موارد ابتلا این اقدامات تقویت شدند.

از شروع ماه می بعضی کشورهای آسیای مرکزی محدودیت های قرنطینه را کاهش دادند، بازارها باز شدند و به صورت محدود اجازه برگزاری رویدادهای جمعی صادر شد.

این در حالی است که در هفته جاری قزاقستان و ازبکستان از تشدید دوباره اقدامات محدود نماینده به دلیل شیوع مجدد ویروس کرونا خبر دادند.

قزاقستان

در پی شیوع کرونا این کشور شرایط فوق العاده گفت که از 16 مارس شروع و تا 11 می ادامه یافت. بعد از سرانجام شرایط اضطراری محدودیت های قرنطینه در این کشور باقی ماند.

در حال حاضر تصمیم بر آن شده که در شهرهای عظیم قزاقستان محدودیت های قرنطینه به دلیل رشد مجدد موارد ابتلا به کرونا تشدید شود. چنین تصمیمی از سوی کمیسیون تحت ریاست نخست وزیر قزاقستان گرفته شد.

در روزهای تعطیل هفته جاری در 6 شهر عظیم قزاقستان مانند نورسلطان، آلماتی، قراغندی، شیمکنت، پاولودار و ایکیباستوز اماکن جمعی، مراکز تجاری و سالن های ورزشی بسته می شود.

در کافه و رستوران ها تنها تالارهای تابستانی با حفظ فاصله اجتماعی فعالیت خواهند کرد، همه پارک ها، سواحل و پارک های آبی بسته می شود. همچنین حرکت وسایل نقلیه عمومی و بیرون رفتن افراد بالای سن 65 غیر مجاز خواهد شد.

ورود به مناطق گردشگری واقع در شهرهای فوق ممنوع می شود. افرادی که در مناطق توریستی قرار دارند باید فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

بر اساس داده های وزارت بهداشت قزاقستان تعداد افراد مبتلا به کرونا در این کشور تا چند روز قبل بدون در نظر دریافت ناقلان بدون علائم به بیش از 17 هزار نفر و با در نظر دریافت ناقلان بدون علائم تعداد کلی مبتلایان در این کشور به 49,683 نفر رسیده است.

از این میان در قزاقستان طبق آمار روزهای گذشته 16183 نفر بهبود یافته و 264 تن دیگر جان باختند.

قرقیزستان

فعالیت بسیاری از سازمان ها و شرکت ها حمل و نقل عمومی پس از اعلام شرایط فوق العاده در 25 مارس به حالت تعلیق درآمد. شرایط فوق العاده در این کشور در 11 می لغو شد اما شرایط اورژانسی در سراسر قرقیزستان همچنان پابرجاست.

دولت قرقیزستان از اول می مرحله به مرحله اجازه بازگشت به فعالیت در حوزه های مختلف داد. از 25 می با شرط رعایت ضوابط بهداشتی فعالیت بازارها، کافه و رستوران ها، تئاتر و موزه و حمل ونقل عمومی اجازه داده شد. اما برگزاری رویدادهای جمعی تا به امروز ممنوع است.

با این وجود شرایط کرونا در این کشور بهبود نیافته و بر اساس داده های چند روز گذشته 95 مورد جدید ابتلا در این کشور ثبت شده است.

بعد از لغو رژیم شرایط فوق العاده که تقریبا 2 ماه از آن گذشته، تعداد افراد مبتلا در این کشور رو به افزایش است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت قرقیزستان اخیرا مواردی ابتلا که منبع عفونت آنها، ردیابی و راستا انتقال ویروس کرونا امکان پذیر نیست، افزایش یافته است.

بنابر سخنان قوباتبیک باران اف نخست وزیر جدید قرقیزستان شرایط در استان ها نسبتا پایدار است و تنها در بیشکک، اوش و استان چوی نگران نماینده هست.

بر اساس داده های روزهای گذشته به طور کلی در قرقیزستان 8,279 مورد ابتلا به کرونا ثبت شده که

2,967 نفر از آنها بهبود و 107 تن دیگر فوت کردند.

تاجیکستان

بر اساس آمار رسمی تاجیکستان در دومین هفته موارد ابتلا به کرونا رو به کاهش نهاده، و بیمارستان ها خالی شدند و به فعالیت معمولی خود بازگشتند.

در تاریخ 15 ژوئن در این کشور فعالیت بازار، آرایشگاه، کافه، رستوران ها و غیره از سر گرفته شد.

ستاد مرکزی مبارزه با کرونا در 17 ژوئن به برقراری ارتباط هوایی این کشور با ازبکستان و امارات متحده عربی اجازه داد.

برگزاری مراسم های عروسی از 20 ژوئن در رستوران، کافه یا خانه با حضور 100 نفر و با رعایت تمام اقدامات بهداشتی اجازه داده شده است.

مسافران شرکت های هواپیمایی نیز باید همراه با خود گواهی پزشکی در خصوص شرایط سلامت خود داشته باشند.

اگر چه جمال الدین عبدالله زاده وزیر بهداشت و حفاظت اجتماعی تاجیکستان در مصاحبه با یکی از روزنامه های این کشور در خصوص سرانجام اوج کرونا در این کشور خبر داده بود، اما بنابر سخنان باختیگل کاری اوا نماینده سازمان بهداشت جهانی در دوشنبه تاجیکستان هنوز اوج کرونا را نگذرانده است.

بنابر آمار روزهای اخیر وزارت بهداشت تاجیکستان در این کشور تا به امروز 6262 نفر مبتلا، 4914 نفر بهبود یافته و 53 جان باخته ثبت شده است.

ترکمنستان

در ترکمنستان بنابر اطلاعات رسمی ویروس کرونا وجود ندارد، اما بنابر گزارشات رسانه ها، مبتلایان در بیمارستان ها قرنطینه می شوند.

در بیمارستان عفونی عشق آباد به پرسنل پزشکی اجازه ترک محل کار داده نمی شود و معاینه بیماران نیز ممنوع شده است.

بر اساس گزارش رسانه ها در این بیمارستان 254 نفر مبتلا به ذات الریه بستری بوده و موارد فوت نیز ثبت شده است.

بیمارستان ترکمن آباد نیز قرنطینه و بسته شده است. گفتی است که بسته شدن ورزشگاه کاپیتداگ، قطع فعالیت باشگاه های ورزشی و آموزش ورزشکاران تایید غیرمستقیم حضور کرونا در ترکمنستان است.

بنابر گزارش فرغانه، شایعاتی نیز وجود دارد که ریاست این کشور آماده است وجود ویروس کرونا در ترکمنستان را تایید کند اما فعلا معلوم نیست که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

ازبکستان

در ازبکستان برخلاف قزاقستان و قرقیزستان شرایط فوقالعاده اعلام نشد. از 16 مارس در موسسات آموزشی این کشور قرنطینه 2 هفته ای اعلام شد و تا 23 مارس به تدریج سینماها، مراکز تفریحی، رستوران ها بسته شدند.

اقدامات قرنطینه لغو شدند اما از 6 آوریل مقامات این کشور قرنطینه اجباری را در تاشکند، نوکوس و مراکز استان های ازبکستان وضع کردند.

شایان ذکر است که در ازبکستان نیز تا حدودی محدودیت های قرنطینه باز می شود. از 8 می در این کشور سه سطح قرنطینه قرمز منطقه خطر، زرد منطقه معتدل و سبز منطقه امن وجود دارد.

از 20 می استان سرخان دریا ازبکستان وارد منطقه سبز شده بود، اما کرونا به این منطقه و بعضی دیگر از شهر و نواحی آن بازگشت و در حال حاضر این استان از جمله مناطق قرمز به شمار می آید.

از 16 ژوئن مقامات سرخان دریا به طور موقت ورود و خروج به ترمذ را ممنوع کردند.

در حال حاضر 71 محله شهر تاشکند به عنوان مناطق قرمز معرفی شدند و ورود و خروج از آنجا ممنوع است. به ساکنان این مناطق توصیه می شود از خانه های خود بیرون نروند و در صورت احتیاج برای خرید دارو، محصولات غذایی تنها یک نفر از اعضای خانواده و با رعایت تمام اقدامات بهداشتی بیرون برود.

شوکت میرضیاف رئیس جمهور ازبکستان در جلسه اخیر اذعان کرد که اوضاع کرونا به طور فزاینده و پیچیده تر شده و باید با هوشیاری و مسئولیت در مبارزه با بیماری همه گیر رسیدگی کرد.

بر اساس گزارش اخیر وزارت بهداشت ازبکستان تعداد کلی مبتلایان به کرونا در این کشور به 10587 نفر رسیده است. از این میان 6690 تن بهبود و 39 نفر دیگر جان باختند.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 456

به "کرونا در آسیای مرکزی؛ واکنش های 5 همسایه به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در آسیای مرکزی؛ واکنش های 5 همسایه به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید