ابتلای 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان به دیابت

به گزارش تور سریلانکا، بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده فدراسیون بین المللی دیابت، حدود 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان مبتلا به دیابت هستند.

ابتلای 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان به دیابت

به گزارش خبرنگاران، انجمن دیابت ایران در آستانه روز دیابت، خاطرنشان کرد: روز 23 آبان ماه برابر با 14 نوامبر که مصادف با سالروز تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین است، از سوی فدراسیون بین المللی دیابت و سازمان جهانی بهداشت، به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. از حدود 100 سال پیش که بانتینگ و بست انسولین را کشف کردند. میلیون ها دیابتی از خطر مرگ نجات یافتند.

هدف از برگزاری این روز؛ شناساندن هرچه بیشتر دیابت و زمینه های آن به جوامع و سیاستگذاران بهداشتی - درمانی کشورهاست. طی 30 سال اخیر در همه کشورها که امروز بیش از 200 کشور جهان را شامل می شود، این روز گرامی داشته می شود. متاسفانه طی دوران دوساله پاندمی کرونا، همایش های حضوری برگزار نمی شوند. طی دوسال اخیر در سراسر جهان از جمله ایران شاهد برگزاری این گرامیداشت ها در قالب وبینار(سمینار مجازی) هستیم. چنانچه انجمن دیابت ایران، روزهای 12 تا 14 آبان ماه وبیناری برای پزشکان و دیابتی های گرامی برگزار کرد. همچنین از 22 تا 28 آبان ماه (هفته جاری) در سراسر کشور هفته ملی دیابت اعلام و مراسم متعددی برگزار می شود.

بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده فدراسیون بین المللی دیابت، حدود 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان مبتلا به دیابت هستند. این رقم حاکی از افزایش 16 درصد (74 میلیون نفر) تعداد مبتلایان نسبت به سال 2019 است. در حال حاضر از هر 10 نفر جمعیت بزرگسال جهان یک نفر به دیابت مبتلاست(10.5 درصد جمعیت). تا سال 2030 این افزایش با نرخ 11.3 درصد به رقم 783 میلیون نفر (12.5 درصد) خواهد رسید.

بدون در نظر گرفتن خطرات مرگ و میر مرتبط با کووید -19، برآوردها حاکی است که در سال 2021، تقریبا 6.7 میلیون بزرگسال به علت ابتلا به دیابت با عوارض آن جان خود را از دست داده اند. این رقم بیش از یک دهم (12.2 درصد) مرگ و میر جهانی به هر علتی دیگر است.

با توجه به شیوع روزافزون پدیده دیابت از سویی و مسائل متعدد اقتصادی و اجتماعی موجود، ضرورت شناخت بیشتر از دیابت و شیوه های کنترل و مهار آن بیش از پیش مطرح است. شناختی که تنها با آموزش های لازم و کافی محقق خواهد شد. پاندمی کرونا به خوبی اصالت شعار همیشگی انجمن دیابت ایران را به اثبات رساند: آموزش، اساس درمان است.

باید توجه کرد که شعار امسال فدراسیون بین المللی دیابت دسترسی به مراقبت های دیابت اعلام شده است. به همین علت انجمن دیابت ایران و شعب نیز با همکاری مراکز و سازمان های مربوط، کلیه فعالیت های خود را با موضوع این شعار شکل داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1240

به "ابتلای 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان به دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 537 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال جهان به دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید