ابزاری نو برای تشخیص تومور مغزی در بیماران ساخته شد

به گزارش تور سریلانکا، ایرنا نوشت: محققان دانشگاه ناگویا ژاپن دستگاه جدیدی ساخته اند که می تواند با شناسایی یک غشای پروتئینی وجود تومور مغزی در بیماران را تشخیص دهد.

ابزاری نو برای تشخیص تومور مغزی در بیماران ساخته شد

این روش برای تشخیص سرطان مغز قابل استفاده است ضمن اینکه احتیاج به آزمایش های تهاجمی را رفع می نماید و بعلاوه احتمال تشخیص زودهنگام تومورهای مغزی برای جراحی را فراهم می سازد.

این تحقیقات منتشر شده در نشریه ای.سی .اس نانو (ACS Nano) بعلاوه می تواند امکان بالقوه ای برای تشخیص سایر انواع سرطان را ایجاد کند.

هر چند تشخیص زودهنگام انواع سرطان در سالهای اخیر به افزایش نرخ بهبود و نجات جان بیماران سرطانی یاری نموده است اما نرخ بقا در بین افراد مبتلا به تومورهای مغزی در مدت نزدیک به 20 سال گذشته تقریبا تغییری ننموده که این مساله تاحدی ناشی از تشخیص دیرهنگام تومورهای مغزی است.

پزشکان معمولا تومورهای مغزی را پس از آغاز نشانه های عصبی مانند از دست دادن توانایی حرکتی یا سخن گفتن کشف می نمایند که تا آن موقع تومور به مقدار بزرگی رسیده است. تشخیص تومور در زمانی که هنوز کوچک است وآغاز درمان در اسرع وقت به نجات جان بیماران یاری خواهد نمود.

یک علامت احتمالی حاکی از ابتلای فرد به تومور مغزی ، وجود وزیکول های خارج سلولی مرتبط با تومور (extracellular vesicles) در ادرار فرد بیمار است. این وزیکول ها (EVs) در واقع کیسه های کوچک در مقیاس نانو هستند که در عملنمودهای مختلفی از جمله ارتباط سلول به سلول نقش دارند. از آنجا که وزیکولهای یافت شده در بدن بیماران مبتلا به سرطان مغزی انواع خاصی از آر ان ای (RNA) و غشاهای پروتئینی دارند ، می توان از آنها برای تشخیص وجود سرطان و پیشرفت آن استفاده کرد.

تاکائو یاسوئی استاد دانشگاه ناگویا می گوید: بسیاری از وزیکول های خارج سلولی ناشی از سلولهای سرطانی از مغز به بیرون سرایت می نمایند و در ادرار هم قابل یافت هستند و آزمایش ادراری مزیت های زیادی دارد .

یاسوئی و شماری از محققان این دانشگاه ژاپن یک پلتفرم تحلیلی نو برای وزیکول های خارج سلولی تومورها با استفاده از نانومفتول ها (nanowires) ابداع نموده اند.

به گفته این دانشمند ژاپنی ، در حال حاضر شیوه های جداسازی و ردیابی وزیکول های خارج سلولی احتیاجمند بیش از دو ابزار متفاوت هستند اما شیوه آزمایشی نانومفتولی می تواند EVs را با یک طرز عمل ساده این کار را به انجام برساند. ما انتظار داریم که با استفاده از این روش شناسایی غشاهای پروتئینی خاص در وزیکول های خارج سلولی ادراری را ارتقا بدهیم که امکان تشخیص زودهنگام انواع مختلف سرطان را فراهم خواهد ساخت.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1553

به "ابزاری نو برای تشخیص تومور مغزی در بیماران ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزاری نو برای تشخیص تومور مغزی در بیماران ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید