انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا به نفع کدام حزب تمام شد؟

به گزارش تور سریلانکا، همشهری آنلاین نوشت: همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا انتخابات برای کرسی های مجلس نمایندگان و یک سوم نمایندگان مجلس سنا برگزار گردید.

انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا به نفع کدام حزب تمام شد؟

حزب دموکرات که اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را به دست دارد، انتظار داشت در انتخابات سال 2020 به جز حفظ اکثریتش در مجلس نمایندگان، هم در انتخابات رئیس جمهوری برنده گردد و هم اکثریت مجلس سنا را که در دست حزب جمهوری خواه است، باز پس بگیرد و به اصلاح موج آبی ایجاد کند. (رنگ آبی معمولا برای حزب دموکرات و رنگ قرمز برای حزب جمهوریخواه به کار می رود).

اما ظاهرا دموکرات ها نتوانسته اند به این هدف برسند. گرچه ظاهرا جو بایدن نامزد حزب دموکرات، برنده انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و به نظر می رسد با وجود تمام نشدن شمارش همه آرا، اکثریت مجلس نمایندگان با وجود از دست دادن دست کم 5 کرسی در دست حزب دموکرات باقی بماند اما به دست آوردن در اکثریت مجلس سنا برای حزب دموکرات کار بسیار مشکل تری است.

هر ایالت آمریکا صرف نظر از جمعیت 2 سناتور دارد، بنابراین مجلس سنای آمریکا 100 نماینده دارد. نمایندگان سنا به سه رده یا کلاس شامل 33 تا 34 نماینده تقسیم می شوند و هر دو سال یک بار نمایندگان یکی از این کلاس ها در معرض انتخاب دوباره قرار می گیرند. در انتخابات فعلی در 33 کرسی مجلس سنا مربوط به کلاس 2 در معرض انتخاب مردم بود.

قبل از انتخابات جمهوریخواهان 53 به 47 اکثریت مجلس سنا را در دست داشتند. سال جاری 35 کرسی (34 کرسی کلاس دوم و یک کرسی برای انتخابات ویژه در ایالت جورجیا به علت بازنشسته شدن سناتور قبلی) به رای گذاشته شدند.

تا به حال دموکرات ها توانسته اند یک کرسی مجلس سنا در ایالت آریزونا از جمهوریخواهان پس بگیرند و در مقابل یک کرسی را در ایالت آلباما به جمهوریخواهان باخته اند. در حال حاضر 48 کرسی مجلس سنا در دست جمهوریخواهان و 48 کرسی دیگر در دست دموکرات ها (شامل دو نماینده مستقل) است و نتیجه انتخابات 4 کرسی دیگر هنوز معین نیست.

دو کرسی از این 4 کرسی مربوط به ایالت جورجیا است. در انتخابات ویژه برای کرسی مجلس سنا در ایالت جورجیا گرچه نامزد دموکرات از نامزد جمهوریخواه پیش افتاده است، اما چون آرای این نامزد به 50 درصد آرای کل نرسیده است، بر اساس قوانین ایالت جورجیا انتخابات به دور دوم می کشد. در انتخابات عادی برای کرسی دیگر سنای ایالت جورجیا نامزد جمهوریخواهان از نامزد دموکرات های جلوتر است، اما باز هم به علت اینکه آرای این نامزد به 50 درصد آرای کل نرسیده است، بر اساس قوانین این ایالت انتخابات به دور دوم می کشد. دور دوم انتخابات در 5 ژانویه برگزار خواهد شد.

دو کرسی دیگر به جامانده یکی مربوط به ایالت کارولینای شمالی می گردد که با شمارش تقریبا همه آرا نامزد حزب جمهوریخواه با فاصله اندکی درآن جلوتر از نامزد حزب دموکرات است.شمارش آرا برای کرسی ایالت آلاسکا هم ادامه دارد، اما نامزد حزب جمهوریخواه با فاصله زیادی جلوتر از نامزد حزب دموکرات است.

بنابراین حزب دموکرات باید دست کم هر دو کرسی ایالت جورجیا را در دور دوم انتخابات به دست آورد تا به عدد 50 کرسی برسد. در این صورت چون معاون رئیس جمهور ریاست مجلس سنا را به عهده می گیرد، با توجه به پیروزی بسیار محتمل جو بایدن معاون او، کاملا هریس رئیس مجلس سنا می گردد و با یک رای خود می تواند اکثریت 51 عددی را برای حزب دموکرات ایجاد کند.

در دست داشتن اکثریت دو مجلس به رئیس جمهور دست بازتری برای اجرای برنامه های خود می دهد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 656

به "انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا به نفع کدام حزب تمام شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا به نفع کدام حزب تمام شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید