این ژل می تواند تمام تومور های مغزی را از بین ببرد

به گزارش تور سریلانکا، گجت نیوز نوشت: دانشمندان پیروز شده اند به یک روش درمان فوق العاده دست یابند. در این روش یک ژل می تواند تومور مغزی را به طور کامل از بین برده و سرطان را درمان کند.

این ژل می تواند تمام تومور های مغزی را از بین ببرد

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا مدعی کشف روش نوی برای درمان تومور مغزی شده اند. این روش برپایه ژل است و در هنگام انجام جراحی استفاده می گردد. خوشبختانه در آزمایش های اولیه صورت گرفته روی موش ها، ژل درمانی توانست یک تومور مغزی بسیار کشنده را به صورت کامل از بین ببرد. این نوع تومور گلیوبلاستوما نام دارد و کمتر انسانی پیدا می گردد که بتواند از دست آن جان سالم به در برد.

درمان مبتنی بر ژل برای تومور مغزی؛ تونلی پر از نور پس از مدت ها تاریکی

به گفته جامعه تومور مغزی آمریکا، تنها 6.8 درصد از افرادی که دچار تومور گلیوبلاستوما می شوند، می توانند 5 سال بعد را ببینند. در واقع طول عمر میانه این افراد پس از تشخیص تومور مغزی تنها 8 ماه است. هر ساله حدود 13 هزار آمریکایی به این تومور مبتلا می شوند و 10 هزار نفر نیز به خاطر آن جان خود را از دست می دهند. با وجود اینکه این نوع سرطان در مقایسه با دیگر سرطان ها نسبتا نادر است، اما مقدار مرگ ومیر بالای ناشی از آن باعث می گردد که مورد توجه قرار گیرد.

درمان این تومور مغزی به دلایل مختلف کار آسانی نیست. اول از همه اینکه این تومور سرعت رشد و سرایت بسیار بالایی دارد. دوم اینکه مکانیزم های دفاعی مغز رسیدن داروهای مختلف به محل تومور را با مشکل روبرو می نمایند. بعلاوه با توجه به ساختار حساس مغز، امکان برداشتن کامل تومور با استفاده از جراحی وجود ندارد. اینجاست که ژل دانشمندان جان هاپکینز همانند معجزه ای برای درمان تومور مغزی وارد می گردد.

در سال های اخیر دانشمندان پیروز شده اند داروهایی نوی را ارائه دهند که نسبت به نمونه های فعلی اثربخشی بهتری در درمان سرطان داشتند. هرچند پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز تصمیم گرفتند رویکرد متفاوتی را در پیش بگیرند. آنها به فکر راه بهتری برای رساندن داروهای فعلی به محل تومور مغزی بودند.

آنها برای اینکار به استفاده از پکلی تاکسل رو آوردند. پکلی تاکسل یک داروی معروف شیمی درمانی است و برای درمان انواع سرطان ها استفاده می گردد. آنها طوری دارو را به صورت محلول در آوردند تا هنگامی که وارد مغز شد، به ژل تغییر حالت دهد. سپس آن را با یک آنتی بادی که به پروتئین CD47 حمله می نماید، ترکیب کردند.

این پروتئین روی سطح بسیاری از سلول ها یافت می گردد؛ اما بعضی از سرطان ها از آن همانند سپری استفاده می نمایند تا از خورده شدن به وسیله نوع خاصی از سلول های ایمنی بدن به نام ماکروفاژها جلوگیری نمایند. بدین ترتیب آنتی بادی جلوی این مکانیزم را می گیرد. در حالت عادی هیچکدام از داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شدند، نمی توانستند تاثیر چندانی روی تومور مغزی گلیوبلاستوما داشته باشند.

حالا با استفاده از این ژل، دارو می تواند به راحتی به تومور مغزی برسد و هرآنچه که باقی مانده است را نابود کند. بدین ترتیب تومور دیگر قدرت بازگشت و توسعه نخواهد داشت. نتایج آزمایش های صورت گرفته با استفاده از این روش نو دوشنبه گذشته منتشر شد. نتایج نشان دادند که به شکل شگفت آوری تمامی موش هایی که با استفاده از ژل و جراحی تحت درمان قرار گرفته اند، سالم هستند و هیچ نشانه ای از تومور مغزی در آنها دیده نمی گردد.

جالب تر از همه اینکه ژل درمانی توانست سیستم ایمنی بدن موش ها را نیز در برابر سرطان گلیوبلاستوما ایمن سازد. وقتی پژوهشگران تومورهای نوی را در موش ها ایجاد کردند، ماکروفاژها فورا وارد عمل شدند و بدون احتیاج به هیچ دارویی سرطان از بین رفت. اگرچه این آزمایش فقط روی موش ها صورت گرفته است و برای پیروزیت روی انسان ها راه درازی در پیش دارد، اما از قلم نیاندازید که روش های درمانی بسیار کمی تا به امروز توانسته اند حتی در مراحل اولیه آزمایشگاهی به چنین پیروزیت بزرگی دست یابند.

بعلاوه با توجه به اینکه گزینه های چندان زیادی و کارآمدی برای درمان سرطان گلیوبلاستوما وجود ندارد، روش درمانی مبتنی بر ژل برای از بین بردن تومور مغزی قطعا مجذوب کننده به نظر می رسد. هرچند پژوهشگران تیم مربوطه نیز اعلام نموده اند که هنوز باید جوانب بسیار زیادی را آنالیز نمایند و به مسائل زیادی پاسخ دهند. به عنوان مثال هنوز تعیین نیست که آیا ژل درمانی در مغز انسان نیز رفتاری مشابه با مغز موش نشان خواهد داد یا خیر.

موش ها مغز بسیار کوچکی دارند و ژل درمانی توانسته در این مقیاس کوچک پیروز عمل کند. هرچند ممکن است این ژل در مغز انسان آسیب های جبران ناپذیری ایجاد کند. باهمه اینها، پیدا شدن یک روش درمانی مبتنی بر ژل که می تواند حتی در فاز آزمایشگاهی تومور مغزی را به طور کامل از بین ببرد بسیار خشنود نماینده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1587

به "این ژل می تواند تمام تومور های مغزی را از بین ببرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ژل می تواند تمام تومور های مغزی را از بین ببرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید