برهم خوردن تعادل باکتری های روده و افزایش خطر سلامتی در اثر مصرف بعضی داروهای رایج

به گزارش تور سریلانکا، یک مطالعه تازه نشان داده است که بسیاری از داروهای رایج - از جمله داروهای مربوط به دیابت، معده و مسائل گوارشی، داروهای مربوط به عفونت های باکتریایی و حتی داروهای افسردگی، می توانند با به هم زدن تعادل میکروبیوم روده، زمینه را برای بروز انواع خاصی از عفونت ها فراهم سازد.

برهم خوردن تعادل باکتری های روده و افزایش خطر سلامتی در اثر مصرف بعضی داروهای رایج

داروهای تجویز شده به درمان بیماری شما یاری می نمایند، عفونت ها را از بین می برند و علائم مزمن بیماری را مدیریت می نمایند.

با این حال، این داروها بعضی اوقات می توانند عوارض جانبی به همراه داشته باشند و شدت آنها متفاوت باشد. پزشکان و محققان همواره از همه عوارض جانبی احتمالی مطلع نیستند.

یک مطالعه نو از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن و مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت، هر دو در هلند، شواهدی پیدا نموده است که نشان می دهد بسیاری از داروهای رایج - از آنتی بیوتیک ها گرفته تا داروهای ضد افسردگی- تأثیر قابل توجهی در میکروبیوم روده دارند. این داروها حتی می توانند تعادل جمعیت باکتری های روده را مختل نمایند.

محققان می گویند این عارضه می تواند خطر ابتلا به عفونت های روده و سایر مسائل سلامتی، از جمله چاقی و مقاومت ضد میکروبی(مقاومت دارویی) فرد را افزایش دهد.

این تحقیق اثر 41 نوع داروی تجویزی رایج را آنالیز نموده است.

برای انجام این کار، آنها بر روی 1883 نمونه مدفوع افراد دارای بیماری التهابی روده، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بعلاوه گروهی از افراد سالم را آزمایش کردند.

18 داروی معمول روی روده تأثیر می گذارند

محققان نتایج افرادی که داروهای تجویزی مصرف می کردند را با نتایج افرادی که چنین ننموده اند، مورد مقایسه قرار دادند. آنها بعلاوه اثرات مصرف یک دارو در مقابل مصرف ترکیبی از داروها را نیز مقایسه کردند.

آنها دریافتند که 18 دسته از داروهای متداول تأثیر مهمی در ترکیب باکتریایی میکروبیوم روده دارند، که ممکن است عواقب ناخواسته ای برای سلامتی به همراه داشته باشد. چنین عواقبی می تواند شامل عفونت های روده، چاقی و شرایط مختلفی باشد که با سلامت روده در ارتباط است.

به نظر می رسید که هشت دسته از این داروها، مقاومت در برابر داروهای ضد میکروبی را افزایش می دهد.

بعلاوه چهار دسته دیگر، بیشترین تأثیر را در بر هم زدن تعادل باکتری روده داشتند. این داروها شامل:

  • مهارنماینده های پروتون پمپ (PPI)، که باعث کاهش فراوری اسید معده می شوند.
  • متفورمین، که به افراد یاری می نماید علائمدیابت نوع 2 را مدیریت نمایند.
  • آنتی بیوتیک ها، که با عفونت های باکتریایی مبارزه می نمایند.
  • مُلیِن ها، که به درمانیبوست یاری می نمایند.

این تحلیل ها نشان داد افرادی که PPI مصرف می نمایند باکتری های دستگاه گوارش فوقانی بیشتری دارند و بدن آنها اسیدهای چرب بیشتری فراوری می نماید. بعلاوه، افرادی که متفورمین مصرف می نمایند، سطح بالاتری از اشرشیا کولی - نوعی باکتری که می تواند باعث اسهال و عفونت های دستگاه ادراری گردد - در روده آنها یافت می گردد.

بعلاوه، یک دسته از داروهای ضد افسردگی به نام مهار نماینده های باز جذب سروتونین، با افزایش سطح Eubacterium ramulus - نوعی باکتری بالقوه مضر دیگر - در مبتلایان به IBS همراه بود.

در همین حال، استروئیدهای خوراکی منجر به افزایش باکتری های فراوری نماینده متان می گردد، که می توانند باعث افزایش وزن و چاقی شوند.

محقق ارشد این مطالعه، ارنو ویچ، می گوید: ما از قبل می دانستیم که سمیت بعضی داروهای خاص، ترکیبات باکتریایی دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهند و با چندین شرایط سلامتی میکروبیوت روده مرتبط هستند.

وی می افزاید: بنابراین، درک عواقب مصرف دارو بر روی میکروبیوم روده بسیار مهم است.

کار ما باعث شد تا اهمیت توجه به نقش میکروبی روده هنگام مصرف دارو برجسته تر گردد. این تحقیق به فرضیه های نوی اشاره دارد که می تواند بعضی از عوارض مرتبط با مصرف دارو را شرح دهد.

منبع: فوت و فن / medicalnewstoday.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1466

به "برهم خوردن تعادل باکتری های روده و افزایش خطر سلامتی در اثر مصرف بعضی داروهای رایج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برهم خوردن تعادل باکتری های روده و افزایش خطر سلامتی در اثر مصرف بعضی داروهای رایج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید