تجارت خارجی کشور از 60 میلیارد دلار فراتر رفت

به گزارش تور سریلانکا، وزیر امور مالی و دارایی گفت: به رغم همه محدودیت هایی که بر جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، تجارت خارجی ما در مجموع شرایط قابل قبولی را دارد و از ابتدای امسال تا به امروز از 60 میلیارد دلار عبور نموده است.

تجارت خارجی کشور از 60 میلیارد دلار فراتر رفت

فرهاد دژپسند در بدو ورود به بوشهر در جمع تور سریلانکا اضافه نمود: تا 24 آذرماه جاری 31.4 میلیارد دلار صادرات و 31.1 میلیارد دلار واردات داشته ایم که این نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران توانست در واقع همه سختی ها را پشت سر بگذارد و مانع از این گردد که تحریم های ظالمانه یک طرفه بر مردم فشار وارد کند.

وی گفت: هم اکنون بنادر کشور رونق دارند و دربازدیدهایی که صورت گرفته شمار زیادی کشتی برای تخلیه در صف انتظار هستند.

وزیر امور مالی و دارایی در پاسخ به این انتقاد که چرا باید کشتی ها در صف انتظار باشند؟ اظهارداشت: این شرایط طبیعی است زیرا برنامه ریزی نموده ایم که واردات کالاهای اساسی در زمان خود انجام بگیرد که هیچ موقع بازار ما با کمبود کالای اساسی روبرو نگردد.

دژپسند در باره رسوب کالا در گمرک های کشور گفت: استفاده از رسوب در این مورد واژه درستی نیست زیرا رسوب پس از اظهار گمرکی معنی دار می گردد ولی موجودی کالا در بنادر کشور خوب است و در حال برنامه ریزی هستیم تا این موجودی بتدریج و مرور زمان کاهش یابد و اکنون نسبت به چند ماه قبل به میزان قابل توجهی کمتر شده است زیرا واردات و ترخیص کالاها را روان نموده ایم.

وی در خصوص بودجه سال آینده کشور اعلام کرد: با توجه به اینکه بودجه سال 1399 بدون وابستگی به نفت بسته شده است، در این ارتباط با منابعی که داریم باید برای جایگزینی بخشی صرفه جویی و کاهش هزینه ها اتفاق افتد و بخشی هم باید منابع درآمدی شامل مالیات، واگذاری دارایی های دولت و اوراق بودجه را افزایش دهیم که با این ابزارها برای حل مشکل کوشش می کنیم.

دژپسند در باره پایگاه اطلاع رسانی و مجوزهای کسب و کار گفت: مجوزهای کسب و کار در بعضی حوزه ها مانند واحدها صنفی تکمیل شده یا در دست اجراست و در دستگاه های دیگر نیز کار رو به پیشرفت است و آخرین خبر این است که وزارت جهاد کشاورزی نیز همه مجوزها را بارگذاری نموده و همکاران ما در حال آنالیز هستند.

وزیر امور مالی و دارایی اضافه نمود: در یکسال گذشته نشست های فشرده برگزار گردید و کوشش های زیادی برای مقررات زدایی انجام گرفت و کار در حال پیشرفت است طوریکه در 2 جلسه هیات مقررات زدایی مصوبه ای که در خصوص زمین تسهیل کننده است تا اوائل هفته آینده ابلاغ می گردد.

وزیر امور مالی و دارایی در سفر یک روزه خود به استان بوشهر ضمن بازدید از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدر)ا، گمرک ها و بنادر استان بوشهر در نشست تخصصی با فعالان مالی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی نیز شرکت و مسائل و مسائل فعالان این بخش در استان را آنالیز می نماید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 23

به "تجارت خارجی کشور از 60 میلیارد دلار فراتر رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت خارجی کشور از 60 میلیارد دلار فراتر رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید