تخت روانچی تشریح کرد: آمریکا به دنبال تداوم تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران

به گزارش تور سریلانکا، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر پامپئو مطرح کرد آمریکا به دنبال تداوم تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است.

تخت روانچی تشریح کرد: آمریکا به دنبال تداوم تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران

به گزارش گروه سیاست خارجی تور سریلانکا، پس از آنکه مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز (شنبه) از شورای امنیت سازمان ملل خواست که تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران به این اظهارات واکنش نشان داد و آن را تلاش آمریکا برای تداوم تروریسم مالی علیه مردم ایران خواند.

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل امروز (یکشنبه) در توئیتی به اظهارات اخیر مایک پامپئو واکنش نشان داد و نوشت: تلاشی دیگر از سوی آمریکا برای منحرف کردن تداوم تروریسم مالی علیه مردم ایران: این بار ایالات متحده آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل می خواهد تا قطعنامه 2231 را نقض کرده و محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران را ادامه دهد.

تخت روانچی شرح داد: اما آمریکا پیروز نخواهد شد که حمایت دیگران را در نقض قوانین بین المللی جلب کند.

گفتنی است آمریکا در این مدت همچنین در تلاش برای عدم اعطای وام توسط صندوق بین المللی پول به ایران شده و سعی می کند که دارایی های بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ هم به ایران بازنشود و در ادامه سیاست اعمال فشار حداکثری بر ایران، باز هم وزیر خارجه این کشور بر تداوم تحریم ها علیه ایران تاکید کرده و روز سه شنبه 19 فروردین ماه ضمن تکرار ادعاها خواستار تغییر رفتار ایران شد و گفت که تحریم ها علیه این کشور ادامه خواهد یافت.(بیشتر بخوانید)

این بار پامپئو (روز گذشته 30 فروردین ماه) در اظهاراتی خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده و عنوان کرده است: قبل از آنکه خاورمیانه وارد مسابقه تسلیحاتی جدیدی شود شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

به گزارش فارس، اظهارات پامپئو واکنش نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین را به همراه داشت. در همین خصوص، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین شامگاه شنبه، رقابت تسلیحاتی را زاده اقدامات قدرت های بزرگ خواند و در توئیتر نوشت: رقابت تسلیحاتی معمولا یک جانبه نیست. این یک تلاش جمعی در سطح قدرت های بزرگ یا زمینه منطقه ای است.

وی با بی فایده دانستن تحریم در رفع رقابت تسلیحاتی، اضافه کرد: خطر رقابت تسلیحاتی را به سختی می توان از طریق اعمال تحریم بر یک کشور از بین برد. این امر به تلاش های جمعی از طریق مذاکرات نیازمند است.

وزیر خارجه آمریکا اوایل اسفندماه نیز در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که آمریکا از جامعه ملل خواهد خواست تحریم های سازمان ملل برای جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف به ایران را تمدید کند.

براساس یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات پیشرفته منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) انتها می یابد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار و تسلیحات بخرد.

مقام های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواستار جلوگیری از این مسئله شده اند.

براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل محدودیت های تسلیحاتی که بعد از پنج سال انتها می یابد، شامل موارد زیر است:

تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه تانک جنگی، خودروهای رزمی زرهی، سامانه های توپخانه ای سنگین، هواپیماهای رزمی، بالگردهای تهاجمی، ناوهای جنگی، موشک ها و یا سامانه های موشکی، مطابق با اهداف فهرست تسلیحات متعارف سازمان ملل.

تأمین مواد مرتبط، شامل قطعات یدکی، از داخل و یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیت شان و یا توسط اتباع آنها و یا افراد تحت حاکمیت آنها، یا با استفاده از هواپیماها و یا کشتی های حامل پرچم های آنها، اعم از اینکه از قلمروشان نشأت گرفته یا خیر، به ایران یا برای استفاده در داخل ایران و یا در جهت تأمین منافع ایران.

ارائه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، پیشنهادات، دیگر خدمات و کمک های مرتبط با تامین، فروش، انتقال، تولید، حفظ و نگهداری و یا استفاده از تسلیحات و مواد مرتبط توصیف شده در این بند فرعی، به ایران توسط اتباع این کشورها و یا از داخل یا از طریق قلمروهای تحت حاکمیت شان.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 296

به "تخت روانچی تشریح کرد: آمریکا به دنبال تداوم تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی تشریح کرد: آمریکا به دنبال تداوم تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید