جزییات ملاقات معاون سیاسی طالبان با شمخانی

به گزارش تور سریلانکا، هیات سیاسی طالبان به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر معاون دفتر سیاسی این گروه که روز گذشته وارد تهران شده است، صبح امروز با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ملاقات و با وی گفت وگو کرد.

جزییات ملاقات معاون سیاسی طالبان با شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این ملاقات با اشاره به سابقه شرارت و جنگ افروزی آمریکا در منطقه گفت: آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون ریزی میان طیف های مختلف افغانستانی است.

او ادامه داد: آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن بست در مذاکرات میان طرف های مختلف افغانستانی دنبال می نماید تا آنها را مقصر ناامنی و بی ثباتی نشان دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت، بر ضرورت مشارکت همه اقوام در مشخص سرنوشت افغانستان در فرایندی کاملا مسالمت آمیز تاکید نمود.

شمخانی امنیت افغانستان به ویژه در استان های هم مرز با ایران را امری غیر قابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید نمود.

در این ملاقات، ملا عبدالغنی برادر نیز با ارائه گزارشی از فرایند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بدعهدی های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح گفت: ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد، می جنگیم.

او با بیان اینکه در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش نمایند، حفظ امنیت مرزهای افغانستان و ایران را مورد تاکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه گفت.

هدف سفر هیات سیاسی طالبان به تهران چیست؟

روز گذشته عالی رتبه سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی این گروه وارد تهران شد.

قرار است این هیات با محمد جواد ظریف ودیگر مقامات ایران ملاقات کند. افغانستان اعلام نموده است که در جریان این مذاکرات واقع شده است.

وزارت خارجه افغانستان با صدور اطلاعیه ای در این باره گفت هدف از هماهنگی تهران و کابل از سفر هیات طالبان به تهران این است که جمهوری اسلامی ایران افزون بر توضیح دیدگاه های خود، طالبان را در جریان اجماع منطقه ای در مورد تامین آتش بس فوری و دستیابی به توافق جامع قرار دهد.

در این اطلاعیه آمده است که تهران می خواهد طالبان را در بخش جامع صلح در چارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش های قانون اساسی افغانستان، مطلع سازد. ایران همچنان می خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستانِ پس از جنگ بار دیگر به پایگاه امن گروه های تروریستی مبدل نخواهد شد و همچون مرکز اتفاق و همکاری های منطقه ای و بین المللی باقی خواهد ماند.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با بیان اینکه فرایند دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در گفت و گو با هیات طالبان مورد بحث قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: برای صلح افغانستان سرمایه گذاری زیادی کردیم و در دهه ها گذشته میزبان میلیون ها افغان بوده ایم.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در روزهای گذشته گفت و گوهایی با همتایان روس، آلمانی، افغانی و نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان داشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 873

به "جزییات ملاقات معاون سیاسی طالبان با شمخانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات ملاقات معاون سیاسی طالبان با شمخانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید