خبرنگاران اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد

به گزارش تور سریلانکا، تهران- خبرنگاران- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت برای اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد کشور و این دستورالعمل مزیت های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی دارد.

خبرنگاران اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد

به گزارش خبرنگاران، روابط عمومی ایمیدرو عصرگاه دوشنبه اعلام کرد، خداداد غریب پور ضمن تاکید بر حذف سقف رقابت در تعیین قیمت، افزود: براساس شیوه نامه جدید، دولت قبول کرده که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. بدین ترتیب، فرایند قیمت گذاری کاملا رقابتی خواهد شد.

الگوی تامین نیاز داخل و صادرات

وی گفت: به منظور تعیین مازاد عرضه بازار و صادرات محصولات، یک الگوی شفاف تعریف شده و برخی نگرانی ها در زمینه وجود امضای طلایی برطرف شده است.

غریب پور افزود: بر اساس این دستورالعمل، تولیدکنندگان زنجیره فولاد، اقدام به عرضه کافی محصولات تولیدی در بورس کالا می کنند و چنانچه تقاضا و معامله نباشد، امکان صادرات خواهند داشت.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره عرضه کافی به بازار، گفت: با توجه به اینکه کلیه محصولات تولیدی زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، بازار دیگر مثل گذشته با کسری روبرو نمی شود و تولیدکنندگان داخلی می توانند به هر میزان که نیاز به مواد اولیه تولید دارند، اقدام به خرید از بورس کالا کنند.

رصد انبارها

غریب پور به رصد انبارها اشاره کرد و افزود: براساس الگوی جدید، سامانه انبارها نسبت به ثبت و ردیابی محصولات خریداری شده از بورس کالا اقدام می کند و نگرانی های مربوط به خرید مواد اولیه با قیمت رقابتی و فروش آن در بازار آزاد با قیمت دیگر برطرف شده است.

اصلاح بهین یاب

وی موضوع اصلاح بهین یاب و ارتباط آن با مالیات بر ارزش اضافه کرده را مورد اشاره قرار داد و توضیح داد: برابر شیوه نامه جدید سامانه های مالیاتی با بهین یاب مرتبط شده و میزان تقاضا علاوه بر شاخص های مصرف برق، انرژی و تولید بنگاه ها، به مالیات پرداختی به دولت نیز مرتبط باشد.

غریب پور تاکید کرد: بدیهی است کاهش ارزش اضافه کرده پرداختی، به معنی کاهش سهمیه خرید از بورس کالا محسوب خواهد شد.

معاون وزیر صنعت درباره نظارت بر عمده فروشی و خرده فروشی هم گفت: یکی از نگرانی های دستگاه های نظارتی، وجود قیمت دوگانه بین بورس کالا و قیمت مصرف کننده نهایی است که در الگوی جدید، قرار شد موضوع بوسیله سامانه های جدید و بازرسی های پیوسته، کنترل شود.

حذف واسطه ها

غریب پور توضیح داد: واقعیت اینکه قیمت بین بورس کالا برای محصول نهایی مثل میلگرد، با قیمت در بازار نهایی برای مصرف کننده نباید از یک محدوده مجاز فراتر رود و واسطه ها حذف شده و محصول نهایی با قیمت منصفانه به دست مصرف کننده نهایی می رسد که بدین ترتیب افزایش رضایت واحدهای تولیدی خریدار مواد اولیه و مردم مشاهده خواهد شد.

وی پیرامون تعیین قیمت پایه بر اساس شاخص قیمت بین المللی اشاره کرد و گفت: برابر ابلاغیه دولت، قیمت های ناحیه CIS مبنای تعیین قیمت پایه بورس تعیین شده که به شکل روزانه و با تنوع محصولات بیشتر از جمله میلگرد، انواع ورق و شمش بوسیله رسانه های بین المللی از جمله متال بولتن در دسترس است.

وی توضیح داد: شاخص فوب ایران صرفا برای دو محصول اسلب و بیلت به شکل هفتگی است.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره امکان عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف، هم توضیح داد: با توجه به رشد تولید بنگاه ها در حوزه خودرو و لوازم خانگی، در شیوه نامه جدید به گونه ای پیش بینی شده تا شرکت ها بتوانند بوسیله عرضه اختصاصی، مواد اولیه خود را با قیمت کشف شده و ثبت در بورس کالا خریداری کنند.

به گزارش خبرنگاران، جمهوری اسلامی اکنون دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود، پیش بینی شده تا انتها امسال میزان تولید فولاد حداقل به 30 میلیون تن برسد، انتظار می رود در افق 1404 همبه ظرفیت 55 میلیون تن دست یابیم که اکنون نزدیک به 40 میلیون تن است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 681

به "خبرنگاران اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید