روسیه و سوئیس درباره ایران رایزنی کردند

به گزارش تور سریلانکا، ایرنا نوشت: معاون وزیر امور خارجه روسیه با سفیر سوئیس در مسکو ملاقات و درخصوص اوضاع ایران، لیبی و سوریه با وی رایزنی کرد.

روسیه و سوئیس درباره ایران رایزنی کردند

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه با ایووم روسیه سفیر سوئیس در مسکو ملاقات کرد و دو طرف درخصوص اوضاع پیرامون ایران گفت وگو کردند.

وزارت خارجه روسیه به جزییات گفت وگوی طرف های روسی و سوئیسی درباره ایران اشاره ننموده است اما مهم ترین موضوع در یک هفته اخیر درباره ایران، قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بود که روز آدینه هفته گذشته تصویب شد و در آن از ایران خواسته شده بود امکان برای بازرسی از 2 سایت هسته ای را برای بازرسان آژانس فراهم کند.

معاون وزیر خارجه روسیه و سفیر سوئیس در ادامه ملاقات، درباره مسائل مربوط به حل و فصل بحران سوریه با موضوع یاری های انسانی و بدون ملاحظات سیاسی به مردم این کشور بویژه باتوجه به تحریم های یک جانبه و غیرقانونی غرب گفتگو کردند.

دو طرف بر یاری به حل و فصل سیاسی مسائل سوریه توسط طرف های مناقشه در این کشور با یاری و مساعدت سازمان ملل مطابق قطعنامه 2254 شورای امنیت تاکید کردند.

لازم به ذکر است سوریه که از هشت سال پیش مورد حمله تروریست های تحت حمایت غرب و بعضی کشورهای عربی منطقه قرار گرفته بود با کوشش های گسترده گروه مذاکرات آستانه شامل ایران، روسیه و ترکیه تثبیت یافته است و طرف های سیاسی مناقشه در این کشور در چند دور مذاکرات شرکت نموده اند.

دوطرف در ادامه ملاقات درباره اوضاع لیبی گفت وگو نموده و از کوشش های سازمان ملل برای تثبیت اوضاع این کشور حمایت کردند.

کشور لیبی مدت ها است که بعد از سقوط معمر قذافی در سال 2011 جولانگاه بازیگران منطقه ای و بین المللی شده است، ولی بعضی محورهای فعال در بحران لیبی از جمله روسیه سیاست میانجیگرانه در پیش گرفته اند که به نظر می رسد همزمان با همه طرف های درگیر در ارتباط و تعامل هستند.

پس از سقوط معمر قذافی در لیبی، یک نزاع دو طرفه بر سر قدرت در این کشور شمال آفریقا در جریان است که در این میان بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای از جمله عربستان، امارات ، مصر ، ترکیه ، اروپا و آمریکا هر کدام ظاهرا از یکی از طرف های درگیر در این بحران حمایت می نمایند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 446

به "روسیه و سوئیس درباره ایران رایزنی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و سوئیس درباره ایران رایزنی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید