رژیم هایی که بدنتان را پس از مدتی نابود می نمایند!

به گزارش تور سریلانکا، چاقی و اضافه وزن یک دغدغه عظیم برای بسیاری از افراد در دنیای امروز است و کشور ما نیز در طی ده سال اخیر به دلایل مختلفی که کارشناسان عنوان می نمایند، از جمله عدم تحرک، غذاهای فست فودی و زندگی ماشینی دچار این معضل در تمام گروه های سنی شده است.

رژیم هایی که بدنتان را پس از مدتی نابود می نمایند!

از طرفی یکی از پر بیننده ترین مطالب سایت ها و اخبار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تبلیغ رژیم های کاهش وزن سریع است که نام های مختلفی دارند و به واقع می تواند برای هر فردی که دچار اضافه وزن و چاقی است، شدیدا اغوا نماینده و فریبنده باشند.

اما اینکه واقعا کدام رژیم برای بدن فرد مناسب است و او را دچار آسیب نمی نماید، بسیار مهم است و متأسفانه بسیاری از افراد نسبت به این نکته کلیدی نا آگاهند و هیجان کاهش چندکیلویی آن هم در زمان کوتاه، آن ها را از عوارض بدی که امکان دارد در اثر رژیم های سخت در بلند مدت برایشان اتفاق بیفتد، غافل می سازد.

خبرنگار ما گفتگویی با دکتر محمدجواد حسین زاده عطار، متخصص تغذیه و استاد گروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داده و چند و چون رژیم های کاهش وزن سریع را مورد بحث و آنالیز قرار دادند؛

در چه صورت رژیم می تواند به بدن خسارت وارد کند تا منفعت؟

دکتر حسین زاده گفت: برای رژیم های کاهش وزن، باید یک سری استانداردها را در نظر بگیریم، یعنی باید بدانیم در شرایطی که بدن ما دچار اضافه وزن و چاقی هست، چگونه احتیاجهایش باید مدیریت گردد.

وی اضافه نمود: طبیعتا کسی که دچار اضافه وزن و چاقی هست، یک تغییراتی در شرایط فیزیولوژی بدنش اتفاق می افتد که اگر خلاف آن چیزی که در فیزیولوژی بدن او یا در نتیجه بیماری یا چاقی، برایش اتفاق می افتد (پاتوفیزیولوژی)، کاری انجام دهیم، برای بدنش می تواند ضرر داشته باشد.

او گفت: علی رغم اینکه در اضافه وزن و چاقی، میزان کالری بدنمان باید تنظیم گردد ، احتیاجهای فیزیولوژیک یعنی دریافت برخی املاح، برخی ویتامین ها و مواد مغذی مورد احتیاج نیز باید طبق یک روال معمول به بدن برسد وگرنه بدن دچار خسارت می گردد. در واقع شاید مضرات برخی رژیم ها در اول تعیین نباشد اما در ادامه می تواند عوارض و مسائل زیادی برای فرد داشته باشد.

در اضافه وزن و چاقی، علاوه بر اینکه میزان کالری بدنمان باید تنظیم گردد ، احتیاجهای فیزیولوژیک مورد احتیاج نیز باید طبق یک روال معمول به بدن برسد.

چه رژیم هایی را باید دنبال کنیم؟

این متخصص تغذیه با بیان اینکه هدف ما برای کاهش وزن در افراد چاق این است که عوارض ناشی از اضافه وزن و چاقی به حداقل برسد، گفت: کسی که چاق است احتمال بروز دیابت، بیماری های قلبی -عروقی، بیماری های متابولیک و سرطان در او بیشتر است. بنابراین رژیم هایی که عملکردشان به درستی ثابت نشده می تواند عوارض و خساراتی که به بدن وارد می نمایند بیشتر از فوایدشان باشد.

حسین زاده ادامه داد: ما باید رژیم هایی را دنبال کنیم که بدن را در برابر عوارض ناشی از چاقی بیمه کند نه اینکه خود آن رژیم، باعث گرفتاری های دیگر برای فرد گردد.

بهترین خط کش و ترازو برای داشتن رژیم سالم!

وی گفت: هر روز می بینیم که رژیم های مختلفی در میان افراد جامعه و در فضاهای مجازی تبلیغ و توصیه می گردد اما مردم نباید مسحور تبلیغات این رژیم ها شوند. بهترین خط کش و ترازو این است که ببینیم که آیا رژیم غذایی ما با احتیاجهای بدنمان هماهنگ هست یا نه.

او تأکید کرد: ما اغلب توصیه می کنیم که مردم حتما به کارشناسان و متخصصان تغذیه مراجعه نمایند تا به درستی بفهمند که کدام رژیم ها علاوه بر دریافت مناسب کالری، احتیاجهای بدنشان به املاح و ویتامین ها را تأمین می نماید.

این استاد تغذیه گفت: اگر رژیمی، دریافت مواد غذایی مناسب به بدن را محدود کند و فرد را به سمت نخوردن پیش ببرد، در صورتیکه احتیاجهای بدن تأمین نگردد، می تواند برای بدن خسارت داشته باشد. این خسارت ها در فردی که وزن نرمالی دارد به یک شکل خواهد بود و برای فردی که دچار اضافه وزن و چاقی است و بدنش به یک طریق دیگر به مواد مغذی احتیاج دارد، امکان دارد به شکل دیگری خود را نشان دهد.

بهترین خط کش و ترازو این است که ببینیم که آیا رژیم غذایی ما با احتیاجهای بدنمان هماهنگ هست یا نه.

رژیم هایی که شما را در برابر کاهش وزن مقاوم می نماید!

حسین زاده در رابطه با تبلیغات برخی رژیم ها که می گویند در یک زمان تعیین، کاهش وزن زیاد برای فرد ایجاد می نمایند هم مطرح نمود: این تبلیغ کاهش وزن سریع در ذهن فرد وسوسه برانگیز می گردد. ولی باید بدانیم که تغییرات وزنی که اتفاق می افتد باید متناسب با تغییرات فیزیولوژیکی باشد که در بدن می خواهد اتفاق می افتد در غیر اینصورت در برخی موارد حتی اگر کاهش وزن به طور حقیقی دنبال گردد، پس از مدتی مقاومت نسبت به کاهش وزن و حتی ریباند (برگشت وزن) اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه نمود: یعنی اگر به هر علتی استمرار یک رژیم غذایی دچار اشکال گردد و فرد برای رعایتش مجبور گردد شکنجه گردد، آن رژیم غذایی برای مدت کوتاهی می تواند ادامه یابد. اما بعد از مدتی می تواند فرد را دچار مشکل نموده و عدم تبعیت از آن رژیم غذایی، حتی امکان دارد او را دچار مقاومت نموده و شرایطش را از قبل هم بدتر کند.

رژیم های کاهش وزن سریع در چه زمان هایی مفید است؟

او با اشاره به اینکه نمی توان مواد غذایی مفید را از بدن اغماض کرد، گفت: بنابراین براساس آنچه در کتاب های مستند علمی و رژیم های مستند تغذیه ای داریم، محدودیت های شدید تغذیه ای که در برخی رژیم ها وجود دارد، به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

حسین زاده اظهار کرد: برخی اوقات رژیم های غذایی خاصی که افراد دنبال می نمایند، اگر متناسب با احتیاجهای بدن نباشند، هر کدام می توانند ضرر دیگری برای بدن ایجاد نمایند. مثلا اگر فردی مبتلا به کبد چرب باشد، اگر رژیم های سخت و غیر استاندارد را استفاده کند و کاهش وزن سریع برایش اتفاق بیفتد امکان دارد شرایط کبد او را بدتر و خسارت غیر قابل جبرانی برای عضو کبد ایجاد کند.

براساس رژیم های مستند و علمی تغذیه ای،، محدودیت های شدید تغذیه ای که در برخی رژیم ها وجود دارد، به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

استاد گروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در مجموع رژیم های غذایی باید تدریجی دنبال گردد و رژیم های کاهش وزن سریع فقط در مواقعی بسیار خاص، در زمان های تعریف شده و با تجویز پزشک مثلا برای فردی که می خواهد عمل جراحی یا پیوند داشته باشد، پیشنهاد می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 616

به "رژیم هایی که بدنتان را پس از مدتی نابود می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم هایی که بدنتان را پس از مدتی نابود می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید