سازمان ملل: نیمی از مردم یمن سال آینده گرسنه خواهند ماند

به گزارش تور سریلانکا، سازمان ملل متحد با اعلام اینکه فقط نیمی از اعتبارات مورد احتیاج برای طرح بشردوستانه این سازمان به منظور حمایت از مردم یمن تامین شده است، هشدار داد که به همین دلیل نیمی از ساکنان یمن سال آینده گرسنه خواهند ماند.

سازمان ملل: نیمی از مردم یمن سال آینده گرسنه خواهند ماند

به گزارش خبرگزاری آناتولی، استیفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در کنفرانس مطبوعاتی چهارشنبه توضیح داد: تنها 49 درصد از کل این طرح که سه میلیارد دلار می باشد، بدست آمده است.

وی اضافه نمود: اعتبار فعلی این طرح، کمتر از 50درصد آن چیزی است که سال گذشته آژانس های [وابسته به سازمان ملل متحد ] دریافت کردند.

دوجاریک اضافه نمود: در صورتی که [کشورها] به تعهدات خود برای تامین بودجه (در این زمینه) عمل نکنند، در سال آینده بیش از نیمی از مردم یمن با گرسنگی دست به گریبان خواهند بود و پیش بینی ما این است که 5 میلیون نفر تنها در یک قدمی قحطی و حدود 50 هزار نفر دیگر نیز در شرایطی مشابه قحطی به سر خواهند برد.

یمن با حمله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در فرودین ماه 94 با جنگی خونین رو به رو شده است که تا به امروز 233 هزار نفر جان خود را از دست داده اند و حدود 80 درصد از جمیعت 30 میلیون نفری این کشور برای ادامه زندگی به یاری های بشردوستانه متکی هستند، کشوری که براساس گزارش سازمان ملل متحد بدترین بحران انسانی در دنیا را دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز اخیرا نسبت به وقوع قحطی بی سابقه در یمن هشدار داده است.

وی بیان کرد که یمن اینک در معرض بدترین قحطی واقع شده است که در چند ساله اخیر در دنیا بی سابقه بوده است و در صورتی که اقدام فوری انجام نشود، میلیون ها نفر جان خود را از دست خواهند داد.

صندوق بچه ها ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام نموده بود ، شمار بچه ها یمنی که تا سرانجام امسال به سوء تغذیه مبتلا خواهند شد به 2 میلیون و 400 هزار نفر می رسد.

ساره بیسولوو نماینده یونیسف در یمن گفت، اگر یاری های فوری دریافت نکنیم، این بچه ها در معرض گرسنگی قرار گرفته و شمار زیادی از آن ها جان خود را از دست خواهند داد.

بر اساس اعلام یونیسف، حدود 7.8 میلیون کودک اکنون از تحصیل محروم هستند که این امر آن ها را با خطر بیکاری و جذب شدن در گروه های مسلح و ازدواج در سنین پایین رو به رو نموده است.

جنگ طولانی علیه یمن به سرگردگی عربستان، سیستم بهداشتی این کشور را ویران نموده و سبب آوارگی 3 میلیون 300 هزار نفر در اردوگاه هایی شده که به دلیل عدم دسترسی به آب سالم با شیوع گسترده وبا روبرو است.

علاوه بر این یمن اکنون با تهدید جدی شیوع بیماری کرونا روبه رو است. براساس گزارش های رسمی تا به امروز حدود 2 هزار و 90 نفر در این کشور بر اثر بیماری کووید 19جان خود را از دست داده اند.

این در حالی است که مراکز بهداشتی و درمانی محدود در این کشور با مشکلاتی مانند کمبود دارو، کمبود سوخت و... روبرو هستند.

ترکیب بدترین بحران بشردوستانه دنیا با عظیم ترین بحران بهداشتی دنیا یعنی کرونا سبب شده مرگ میلیون ها کودک یمنی بیش از هر زمان دیگری، چشم انداز غالب آینده یمن باشد.

بیش از یک میلیون و 700 هزار کودک ناچار به ترک خانه های خود و فرار به اردوگاه هایی شده اند که اکنون به دلیل کاهش بودجه در معرض تعطیلی قرار دارند.

حدود 10 میلیون و 200 هزار کودک یمنی به مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند و بر اثر بیماری های قابل پیشگیری مانند دیفتری، وبا، سرخک و مالاریا جان خود را از دست می دهند.

سوءتغذیه چشمگیرترین جنبه این بحران است؛ 2 میلیون کودک زیر پنج سال در یمن سوء تغذیه دارند و سوءتغذیه 325 هزار نفر از آنان حاد و شدید است؛ این بچه ها در صورت زنده ماندن، با آسیب های جبران ناپذیری روبه رو خواهند بود.

رشد نیمی از بچه ها یمنی در پی سوء تغذیه فراگیر ناقص مانده است؛ این در حالی است که توانایی آژانس ها و سازمان های بین المللی برای تامین تغذیه آن ها از 13 میلیون نفر به هشت میلیون نفر کاهش یافته است. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 740

به "سازمان ملل: نیمی از مردم یمن سال آینده گرسنه خواهند ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: نیمی از مردم یمن سال آینده گرسنه خواهند ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید