عملیات جدید ضد فساد در عربستان؛ مینی ریتز

به گزارش تور سریلانکا، خبرگزاری خبرنگاران- انبوهی پول نقد که مقادیری از آنها به شکلی عجیب در سقف های کاذب و تانکرهای آب جاسازی شده بودند، در عملیات جدید گسترده ضد فساد در عربستان سعودی توقیف شده اند و احترامی همراه با ترس را برای بن سلمان ایجاد نموده اند.

عملیات جدید ضد فساد در عربستان؛ مینی ریتز

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، خبرگزاری فرانسه درباره عملیات جدید مقابله با فساد در عربستان نوشته است: این سرکوب که مقامات عالی رتبه نظامی و همچنین دیوانسالارهای سطح پایین را به دام خود انداخته است، تحت عنوان عملیات مینی ریتز شناخته می گردد که به عملیات سال 2017 اشاره دارد که طی آن شاهزادگان و سرمایه داران در هتل ریتز-کارلتون ریاض با اتهامات اختلاس و سوءاستفاده بازداشت شدند.

آژانس ضد فساد رسمی عربستان سعودی تحت عنوان النزاهه در تحقیقاتی به سبک کاراگاهی که در رسانه دولتی منتشر شد، از اجرای حملاتی و بازداشت رشوه گیران و کشف پول غیرقانونی جاسازی شده در اتاقک زیر شیروانی، یک گاوصندوق زیرزمینی و حتی یک مسجد اطلاع داد.

این عملیات در ماه های اخیر منجر به بازداشت ده ها تن و ارسال وجه نقد مصادره شده به خزانه دولت سعودی شده است که تحسین مردم را به همراه داشته است. سعودی ها برای گزارش هر نوعی از فساد شماره تماسی دارند.

یک مقام محلی که نخواست نامش فاش گردد، به خبرگزاری فرانسه گفت: پیامی که حاکمان سعودی در حال ارسال برای فاسدان هستند، این است که شما دیگر به ریتز نمی روید، بلکه راهی یک زندان واقعی می شوید. هر شخصی که رشوه و پول نقد می گیرد، نگران است و با خود می گوید که ما بعدی هستیم؟

گزارش آژانس النزاهه با تاکید بر جدیت این کمپین، در ماه اکتبر از بازداشت یکی از کارمندان خودش به اتهام فساد اطلاع داد.

عربستان سعودی که از نظر شاخص فساد شفافیت بین الملل از بین 180 کشور در رتبه 51 نهاده شده است، برای چندین دهه با استفاده از نفوذ و ارتباطات شخصی برای پیشبرد منافع شخصی روبرو بوده است. اما این موضوع از نوامبر 2017، هنگامی که ریتز کارلتون مجلل به زندان طلاکاری شده ای برای ده ها نخبه تبدیل شد و منتقدان به آن برچسب پاکسازی و غصب قدرت به دست محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی زدند، مورد توجه جدید نهاده شد.

پس از چندین هفته بازداشت، شاهزاده ها و تاجران ثروتمند که با سازش مالی چشمگیری موافقت کردند، آزاد شدند و مقام ها از دستیابی به 107 میلیارد دلار اطلاع دادند.

عملیات اخیر که همه، از روسای قدرتمند دفاع گرفته تا مقامات کم اهمیت شهرداری، بهداشت و محیط زیست را هدف قرار داده است، حاکمیت آهنین بن سلمان، وارث 35 ساله تاج و تخت را تقویت می نماید که از قبل تمام اهرم های اصلی قدرت را به دست گرفته است.

همانطور که یک ناظر در عربستان آن را توصیف نموده، این کمپین تاکید می نماید که در شهر تنها یک کلانتر وجود دارد. شورای مشورتی آل سعود ماه گذشته اعلام نمود، این کمپین ضد فساد تا به امروز 66 میلیارد دلار ظرف سه سال در قالب دارایی، ملک و سهام به دست آورده است.

اما این عملیات نگرانی هایی ایجاد نموده و دیده بان حقوق بشر اوایل سال جاری نسبت به فرایندهای حقوقی غیرمنصفانه در یک سیستم قضایی مبهم هشدار داد. همچنین برآورد هایی در خصوص اینکه آیا این پاکسازی پوششی برای دوباره پر کردن خزانه دولت در میان رکود مالی شدید است، وجود دارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 727

به "عملیات جدید ضد فساد در عربستان؛ مینی ریتز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات جدید ضد فساد در عربستان؛ مینی ریتز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید