مشخصه یابی ژنوم در رشته DNA با ترکیب سه فناوری محقق شد

به گزارش تور سریلانکا، با ترکیب سه فناوری توالی یابی نانوحفره ای، سلول بنیادی و ویراستار ژن، محققان روشی برای توالی یابی بخش های تکراری روی ژنوم ارائه کردند.

مشخصه یابی ژنوم در رشته DNA با ترکیب سه فناوری محقق شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، تجزیه و تحلیل DNA سخت است، از این رو محققان موسسه ماکس پلانک در برلین روشی ارائه کردند که می توان از آن برای بررسی دقیق تر ژنوم استفاده کرد. با این روش می توان نقاطی که پیش از این عملا غیرقابل دسترسی بود را موردمطالعه قرار داد. این فناوری ترکیبی از توالی یابی نانوحفره ای، سلول بنیادی و فناوری های کریسپرکس است. با استفاده از این روش می توان در آینده بیماری های مختلف مادرزادی و سرطان را بهبود داد.

بخش های بزرگی از ژنوم را نواحی تشکیل می دهد که دارای بخش های تکراری است. اما همین توالی های تکراری اگر روی ژنوم جابه جا شوند عواقب چشمگیری به دنبال دارند. با این حال هنوز این مناطق تکراری به عنوان قلمرو ناشناخته برای دانشمندان است.

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی فرانز جوزف مولر در موسسه ماکس پلانک با همکاری بیمارستان دانشگاه شلسویگ هوشتاین به تازگی پیروز به ارائه اطلاعات جدیدی درباره این نواحی ناشناخته شدند. این تیم تحقیقاتی اولین گروهی هستند که با پیروزیت طول تکرار های پشت سر هم ژنوم را در سلول های کشت شده در آزمایشگاه مشخص کردند. محققان علاوه بر این داده های مربوط به شرایط اپی ژنیک تکرار ها را با اسکن مولکول های DNA منفرد به دست آوردند. این روش که مبتنی بر توالی یابی نانوحفره ای و فناوری ویرایش ژن کریسپرکس است پنجره ای را برای تحقیقات در مناطق تکراری ژنوم و تشخیص سریع و دقیق طیف وسیعی از بیماری ها باز می کند.

جورن براندی از محققان این پروژه می گوید: روش های متعارف برای استفاده در توالی یابی DNA با نواحی تکراری زیاد، مناسب نیستند و محدودیت هایی دارند. این روش های رایج برای تشخیص هم زمان ویژگی های اپی ژنتیک تکراری ناتوان هستند. به همین دلیل دانشمندان از توالی یابی نانوحفره ای استفاده می کنند که برای مشخصه یابی این مناطق مناسب هستند. در این روش، DNA تکه تکه شده از میان نانوحفره عبور می کند، نانوحفره ای که روی یک تراشه سیلیکونی پیچیده واقع شده است. در این زمان، ذرات باردار از نانوحفره عبور کرده و جریان الکتریکی ایجاد می کند که این جریان متناسب با توالی موجود روی DNA است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 21

به "مشخصه یابی ژنوم در رشته DNA با ترکیب سه فناوری محقق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخصه یابی ژنوم در رشته DNA با ترکیب سه فناوری محقق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید