نسل Z و آینده سیاست در ایران

به گزارش تور سریلانکا، محمد مهدی حاتمی؛ جمعیت شناسان و جامعه شناسان غربی، متولدین دوره های مختلف تاریخی را بر اساس تغییرات اساسی در شیوه زندگی آنها، به شکل های مختلفی نام گذاری می کنند. بر این اساس، نسل های مختلف، با نام هایی همچون نسل X، نسل Y و نسل آلفا (Generation Alpha)، در این قبیل طبقه بندی ها قرار می گیرند.

نسل Z و آینده سیاست در ایران

هر چند طبقه بندی افراد در یک جامعه با استفاده از این شیوه نام گذاری در دنیا غرب بسیار مرسوم است، در ایران از شیوه های دیگری برای طبقه بندی نسل ها استفاده می شود. برخی هر نسل را معادل متولدین یک بازه زمانی 10 ساله یا 15 ساله در نظر می گیرند و برخی هم معتقدند این موضوع بیشتر به بستر زمانی شکل گیری تجربیات مشترک ارتباط دارد و نه گذر سال ها.

به عنوان نمونه، بسیاری معتقدند متولدین دهه 1360 یا دهه شصتی ها، تجربیاتی را از سر گذرانده اند که کاملاً به صورت بندیِ زیستِ اجتماعی آن ها شکل داده است و به همین دلیل، معمولاً متولدین هر دهه را با ویژگی های خاص خود آن ها طبقه بندی می کنند. اما از این منظر، متولدین دهه های مختلف پس از انقلاب، چه ویژگی های خاصی دارند؟

از دهه شصتی ها تا بچه هایی که دیگر آن ها را نمی شناسیم

عمده کسانی که در ابتدای دهه 1360 به دنیا آمده اند، چیز هایی از نظام کوپنی در اقتصاد به یاد می آورند، با قطع منظم یا گاه به گاه برق (یا به اصطلاح آن زمان، خاموشی) آشنا هستند و خاطرات دیگری همچون قرار دریافت در پشت جبهه جنگ، مدارس دو شیفته و سه شیفته و پخش کارتون های اروپای شرقی و نیز ژاپنی از صدا و سیمای ملی، به زندگی آن ها در دوره کودکی شکل داده اند.

دهه هفتادی ها، از منظر افراد مسن تر، ویژگی های دیگری دارند. آن ها در دوره وفور نعمت و آغاز جهش مالی (در دهه 1370 و در دولت های موسوم به سازندگی) به دنیا آمده اند، دسترسی بیشتری به فرهنگ غربی داشته اند و بسیاری از دشواری های مبتلا به دهه شصتی ها را تجربه نکرده اند.

ماجرا برای دهه هشتادی ها و دهه نودی ها متفاوت تر هم هست. بزرگ ترین متولدین این دو نسل، اکنون در آستانه 20 سالگی قرار دارند و شاید برای اظهارنظر در مورد وجوه اجتماعی زندگی آن ها زود باشد. با این همه، معمولاً این طور فرض می شود که متولدین این دو دهه، از بسیاری جهات با متولدین دهه های 1360 و 1370 فرق دارند.

دهه هشتادی ها تنهاتر هستند. بُعد خانوار، به معنای متوسط تعداد افرادی که در یک خانواده زندگی می کنند، در دهه های 1380 و 1390 به شدت کاهش پیدا کرده و بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران در سال 1395، به حدود 3.5 کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب، اکنون هر خانوار ایرانی به طور متوسط 3.5 عضو دارد (یعنی بیش از 3 عضو و کمتر از 4 عضو) و بر همین اساس، متولدین دهه های اخیر، احتمال بالاتری برای تک فرزند بودن دارند.

خیلی ها می گویند ایرانی های بالغ، دهه نودی ها را از اساس نمی شناسند. نسلی که حالا در مدارس ابتدایی درس می خواند، بر خلاف دو نسل پیش از خود که در دورانی از آرامش مالی به دنیا آمدند، دهه ای سراسر آشوب را از سرگذراندند که شاید خودشان متوجه آن نبوده اند، اما زندگی های شان را بی شک تحت تاثیر قرار داده است.

دهه نودی ها یی که این روز ها در سن تحصیل هستند، تجربه ای متفاوت از درس و مدرسه دارند: آن ها ممکن است مدرسه را بیشتر با شاد و تبلت معادل بدانند تا با صف بستن در صبح های سرد پاییزی. علاوه بر این، در دهه ای که رشد مالی کشور در مجموع به صفر میل می کند، مشکل بتوان باور کرد بچه ها هم از استرس های مبتنی بر آشوب مالی به دور بوده باشند.

زومرها چگونه فکر می کنند؟

اما اجازه بدهید اکنون بر روی یکی از خاص ترین نسل ها (در روایت کشور های غربی) تمرکز کنیم: نسل Z. جمعیت شناسان، به طور کلی کسانی را که در سال های میانه دهه 1990 تا ابتدای دهه 2010 میلادی (متولدین میانه دهه 1370 تا انتهای دهه 1380) به دنیا آمده اند را متولدین نسل Z یا زومرها (Zoomers) معرفی می کنند.

این نسل، به طور مشخص، در فضایی به دنیا آمده که ایترنت جزئی ذاتی از آن بوده و این پدیده (که نسل های پیشین، روزگار پیش از آن را هم به یاد می آورند)، همواره برای آن ها حاضر بوده است. داده های دیگری هم هستند که نشان می دهند متولدین این نسل، تمایل کمتری به مصرف نوشیدنی های الکلی دارند، اما مصرف مواد مخدر و محرک در میان آن ها افزایش پیدا کرده است.

بر اساس داده های آماری مختلف، سن بلوغ دختران در متولدین این نسل در مقایسه با نسل های پیشین، کاهش پیدا کرده و همزمان، آگاهی زومرها نسبت به بیماری های جسمی و روانی شان افزایش پیدا کرده است. داده های دیگری هم هستند که نشان می دهند متولدین نسل Z، دامنه توجه کمتر و توانایی های کلامی پایین تری دارند و به همین دلیل، نمرات آن ها در مدارس در مقایسه با نسل های پیشین پایین تر است. اما زومرها در حوزه سیاست چطور عمل می کنند؟

ساموئل بارنت، تحلیل گر بنیاد کارنگی برای صلح بین الملل (Carnegie Endowment for International Peace) در مقاله ای که چندی پیش در وب سایت این اندیشکده منتشر شد، با اشاره به اینکه متولدین نسل Z (یا به اصطلاح زومرها) چگونه بر فضای سیاسی در آمریکا تاثیر خواهند گذاشت، می نویسد: متولدین نسل Z [در آمریکا]هرگز در زیر سایه تهدید یک کشور رقیب زندگی نکرده اند و این آن ها را واداشته که به جای اینکه به جنگ یا رقابت میان قدرت ها فکر کنند، بیشتر در مورد گرم شدن کره زمین یا حقوق بشر نگران باشند.

نشریه بیزینس اینسایدر (Business Insider) هم در مقاله ای به بروز همه گیری کرونا و تاثیرات آن بر نسل Z پرداخته و نوشته بود این نسل (که مسن ترین اعضایش اکنون حدود 25 ساله هستند)، از نظر مالی بیش از متولدین سایر نسل ها از همه گیری کرونا ضربه خورده و احتمال تکرار شرایطی شبیه به بحران مالی 2008 برای اعضای این نسل وجود دارد.

اما زومرها ایرانی چه ویژگی هایی دارند و به طور مشخص تر، در مورد سیاست، جامعه و آینده کشورشان چطور فکر می کنند؟ یکی از مشخص ترین بزنگاه های بروز و ظهور این نسل (در ترکیب با نسل Y یا به اصطلاح متولدین هزاره)، در تجمع آن ها در مجتمع تجاری کوروش در تهران رخ داد.

در این ماجرا، بر اساس یک اعلام قرار اینترنتی، حدود 2 هزار نفر در مجتمع کوروش تجمع کردند و این در حالی بود که بر خلاف تجمعات پیشین در سال های 1388 و 1392، این تجمع به هیچ وجه رنگ و بوی سیاسی نداشت. در واقع، حتی بر عکس، به نظر می رسید تجمع کنندگان اساساً سیاست گریز هم هستند.

مجمتع کوروش با مداخله حراست مجموعه و نیز نیروی انتظامی به سرعت تعطیل شد و تجمع به خیابان های اطراف کشیده شد. با این همه، تمام آنچه که از این رخداد در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد، نه شعار های سیاسی، که خنده و پایکوبی های خیابانی بود.

به دنبال ناآرامی های اجتماعی در دی ماه سال 1396، وزارت کشور پژوهشی انجام داد که از طریق سایت این وزارتخانه قابل دسترسی بود و البته، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در گفت و گویی با روزنامه ایران (ارگان رسمی دولت)، به تشریح خروجی این پژوهش پرداخت.

وزیر کشور در آن مصاحبه گفته بود که به غیر از نارضایتی های سیاسی، مالی و اجتماعی، برای نخستین بار یک عامل جدید هم به عوامل نارضایتی افزوده شده و آن شکاف عمیق نسلی در ایران است. به گفته رحمانی فضلی، نسلی که حالا به سن کنش گری سیاسی رسیده و از طریق اینترنت، دسترسی بی حد و حصری هم به دنیا و اطراف خود دارد، متفاوت عمل خواهد کرد. (نقل به مضمون)، اما آیا این نسل، واقعاً با نسل های قبل از خود که به شدت سیاسی بودند، فرق دارد، یا اینکه به شیوه ای متفاوت سیاست ورزی می کند؟

جوانانی که همواره شوریده سر خواهند ماند

امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، در مصاحبه با خبرنگاران در مورد نسل Z و تاثیر آن بر فضای سیاست و اجتماع ایران، گفت: فشار ناشی از حضور نسل های جدید در سیاست را ما سال ها است که تجربه می کنیم و به نظر من این موضوع از سال 1388 تا به امروز شدت بیشتری هم گرفته است. او ادامه داد: نسل جدید، فضای کاریزماتیک، مقدس مآبانه و فره گرایانه در سیاست را نمی پذیرد و به قول جان دیویدسون، شاعر اسکاتلندی، جوانان فریاد می زنند که هیچ عملی، هیچ اندیشه ای، هیچ رسمی و هیچ حرمتی وجود ندارد که نشود از آن تخطی کرد.

قرایی مقدم ادامه داد: جوانان نسل جدید، رادیکال تر از جوانان نسل های پیشین هستند و اکنون که فضای مجازی هم به شکاف میان-نسلی دامن زده، سرعت تغییرات به هیچ وجه با گذشته قابل مقایسه نیست. به عنوان نمونه، شاید هزار سال پیش، تغییرات اجتماعی در هر چندصد سال یک بار به وقوع می پیوستند، اما اکنون در کمتر از هر 10 سال، تغییرات نسلی و تغییرات حوزه عمومی مرتبط با آن را به راحتی می توان مشاهده کرد. به عبارت ساده تر، امروز یک بچه 6 ساله، حتی با برادر 10 ساله خود فاصله نسلی دارد، چه برسد با والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خودش.

قرایی مقدم به تغییرات در جهت گیری سیاسی نسل جدید هم اشاره کرد و گفت: نسل جدید اصلاح جو (رفرمیست) است و به دلیل آنچه که در جامعه شناسی به آن شتاب متغیر تندشونده می گوییم، این نسل، به قول ماکس وبر، از چهره های کاریزماتیک عبور کرده و به نوعی تعقل گرایی در حوزه سیاست رسیده است. او ادامه داد: به همین دلیل، عبور از ارزش های نسل های پیشین و جهت گیری به سمت ارزش های جدید، جهت گیری سیاسی نسل جدید را هم مشخص تر می کند.

این جامعه شناس ادامه داد: امادر طول تاریخ، این همواره رخ داده و همواره نسل های جدید بر باور های نسل های پیش از خود شوریده اند. من فکر می کنم به جای اینکه نگران این موضوع باشیم، باید با آن کنار بیاییم و البته این واقعیت را درک کنیم که جوانان متفاوت از ما فکر می کنند. در واقع، همین حالا هم می بینیم که با وجود نظام آموزشی تقریباً یکدستی که در ایران وجود دارد، گویی جوانان ما نمی خواهند به بسیاری از ارزش هایی که خودشان آن ها را سنتی در نظر می گیرند، تن بدهند. اگر این واقعیت را درک کنیم، به نظر می رسد که نگاه سیاست گذاران ما به حوزه عمومی هم دستخوش تغییر خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 786

به "نسل Z و آینده سیاست در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل Z و آینده سیاست در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید