کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت ها به سایت دیوار

به گزارش تور سریلانکا، بالاخره پس از هشت ماه قیمت ها به دیوار برگشتند اما نکته جالب در این بازگشت شکوهمندانه این بود که در این یک هفته گذشته نه قیمت خودرو بالا رفته و نه مسکن. این در حالی است که بهانه اصلی برای حذف قیمت ها این بود که سایت های خرید و فروش آنلاین باعث افزایش قیمت خودرو و مسکن می شوند. حالا با برگشتن قیمت ها روی دیوار نه تنها روز شنبه 27 دی ماه، قیمت خودرو دوباره ریزش داشته بلکه مسکن هم هنوز روی نمودار نزولی مانده است.

کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت ها به سایت دیوار

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این دو مورد نشان می دهد که آنقدر که تحریم، سیاست های موقتی و کوتاه مدت قیمتگذاری، کرونا و نرخ دلار بر رشد قیمت از سال گذشته تاثیرگذار بود، شیطنت های گروه کوچکی از دلالان در پلتفرم های خرید و فروش آنلاین تاثیری نداشته است. در همین چند روز گذشته بازار نسبت به وعده دلار 15 هزار تومانی واکنش نشان داد و دلار، سکه و بورس به ترتیب 8، 8 و 6 درصد افت کردند. کاهش و افزایش قیمت خودرو هم بیشتر از اینکه ناشی از قیمت آگهی ها باشد، ناشی از اخبار و واقعیت های مالی بوده که در یک سال گذشته به بازار تحمیل شده است.

چه کسی قیمت های دیوار را جابه جا کرد؟

در حذف قیمت ها از روی صفحه دیوار، خود این پلتفرم تصمیم گیرنده نبود. ماجرا به یک دستور قضایی با شکایت وزارت صمت برمی گشت. این اتفاق کاربران زیادی را ناراضی و دسترسی به قیمت را سخت کرد. مرکز افکارسنجی سپنتا می گوید که در این هشت ماه 88 درصد از کاربران درخواست نموده بودند که قیمت ها دوباره به سایت ها برگردند. از اول چرا قیمت ها به مسئله تبدیل شد؟ یک دلیل مهم این اتفاق این بود که خودروسازها از چند ماه قبل حق افزایش قیمت را نداشتند و همین باعث شد که دست دلال ها برای قیمت گذاری بسیار باز شود. مثلا خودروسازها یک خودرو را 100 میلیون تومان می فروختند اما تا به بازار می رسید 170 میلیون تومان از سوی بنگاه ها و دلالان خرید و فروش می شد. بعد قرار شد که با قرعه کشی افراد بتوانند خودرو ارزان نرخ دولتی بخرند. اما نتیجه چه بود؟ دپوی خودرو نرخ دولتی در پارکینگ ها، خرید و فروش کارت ملی برای ثبت نام و خلاصه هر کار دیگری که شکاف بین قیمت خودروی بازار و رسمی را از قبل هم بیشتر کرد. بعد که متوجه شدند این کارها جواب نمی دهد تصمیم گرفته شد تا قیمت ها از روی پلتفرم ها برداشته شود اما این در زندگی دلالان خللی وارد نکرد و در عوض کار فروشنده های معمولی را بسیار سخت کرد.

تبعات حذف قیمت ها

در این مدت نه تنها با غیبت قیمت ها از روی صفحه پلتفرم ها، نرخ خودرو و مسکن را پایین نیاورد بلکه راه هم برای قیمت گذاری نامتعارف بیشتر باز شد. به خاطر اینکه شفافیت بر روی قیمت گذاری تاثیر مهمی می گذارد. زمانی که بازار شفاف نباشد، راه برای تصمیم های فردی دلالان هم بازتر شد. مثلا یکی از تبعات آن این بود که مشتریان قبلا نرخ متوسط یک متراژ مسکن و یا خودرو را می توانستند با مشاهده آگهی های مختلف به دست بیاورند اما با پنهان کردن قیمت، دلالان از این ناآگاهی سواستفاده می کردند.

این ماجرا تبعاتی هم برای کاربران داشت: مثلا یکی از این تبعات به وقت گیر شدن جست و جوی آنها برمی شود. دیوار یک آنالیز برای این موضوع نموده و بر اساس اطلاعات خودش می گوید که کاربران به طور متوسط در آن موقع، سه برابر بیشتر مجبور به چت، دو برابر بیشتر مجبور به تماس تلفنی شده است. خلاصه اش را بخواهید یعنی 25 هزار ساعت از وقت مفید کاربران فقط صرف به دست آوردن قیمت شده که قبلا یک ثانیه هم زمان نمی برد.

رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب و کارهای مجازی هم از ابتدا با حذف قیمت ها سر مخالفت داشت. او گفته که دیگر بعید است که قیمت ها باز حذف شوند اما همواره این تهدید بالای سر پلتفرم ها هست که مسئولان بخواهند مسائل را بر سر فضای مجازی بیندازند. مثل همین نمونه حذف قیمت ها. او خیلی هم بیراه نگفته به خاطر اینکه همین سه شنبه هفته پیش وزیر راه و شهرسازی گفت که مخالف بازگشت قیمت هاست و می خواهد دوباره پیگیر بازگشت آنها باشد. برخلاف صحبت های محمد اسلامی، آنالیز بانک مرکزی نشان می دهد حتی زمانی که قیمت ها از روی آگهی ها حذف شده بودند، باز هم قیمت مسکن رو به افزایش در حرکت بود. یکی از کاربران توییتر با منشن کردن سلاح ورزی، عضو شورای عالی بورس در این چند روز به کنایه نوشته بود که از زمانی که قیمت از سایت دیوار حذف شد قیمت مسکن و خودرو بیشتر رشد کرد. به نظرم از همه مدل های ممکن، هوشمندترینش رو رفتیم. اینم یه تستی بفرمایند بد نباشه. علاوه بر این کاربران بسیار زیادی از روز اول با حذف قیمت ها مخالف بودند.

علاوه بر این تحقیق های دیگری هم نشان داده حذف قیمت ها هیچ تاثیری بر بازار نگذاشته است. علاوه بر نظرسنجی ها، موتورهای جست و گوی آگهی املاک، مثل ملک رادار، به این نتیجه رسیده که دوره قبل با حذف قیمت ها، مسکن در تهران همچنان به رشد خودش ادامه داد.

با اینکه طی دو هفته گذشته کاربران خودرو و مسکن تونسته اند بدون دردسرهای قبلی قیمت آگهی ها را ببینند، اما تعیین نیست که این بار هم وزارت صمت قصد بر هم زدن این راحتی را داشته باشد یا نه؛ مثل دو بار قبلی که با مراجعه به مراجع قضایی توانست قیمت ها را از پلتفرم ها حذف کند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 796

به "کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت ها به سایت دیوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت ها به سایت دیوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید