گیاهان خوشبو برای پرورش در داخل خانه

به گزارش تور سریلانکا، دلایل زیادی برای پرورش گل و گیاه در داخل خانه وجود دارد. آنها هوای خانه را تصفیه می نمایند، دکوری عالی هستند و از همه مهم تر استرس ما را کم می نمایند. خب همه گیاهان این کارها را انجام می دهند اما گیاهان معطر علاوه بر این ها مزیت دیگری هم دارند، آنها خانه را هم خوشبو می نمایند!

گیاهان خوشبو برای پرورش در داخل خانه

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فوت و فن، گیاهان همنشین هایی عالی هستند. آنها با برگ های جذاب و رنگارنگ خود حتی تاریک ترین خانه ها را هم روشن می نمایند. به علاوه همیشه برای هر خانه ای، حتی بی نورترین خانه ها، گیاهی پیدا می گردد. اما این همه ماجرا نیست.

برای خریدن گیاه خانگی بعدی تان گیاهی را از بین گیاهان زیر انتخاب کنید تا علاوه بر زیبایی چشم گیر، بوی خوبی هم در خانه داشته باشید. برخی از این گیاهان حتی شاخسار خوشبو دارند و حتما احتیاج نیست گیاه گل داشته باشد تا خانه را معطر کند.

شمعدانی معطر

فکر می کنید تنها یک نوع شمعدانی معطر داریم؟ خیر! در بین انواع مختلف شمعدانی های معطر بگردید تا ببینید کدام بو را بیشتر از همه دوست دارید. ممکن است همه آنها را پیدا نکنید اما بدانید که شمعدانی های معطر به رایحه های شکلات، لیمو، رز، زنجبیل و جوز هندی موجود هستند، البته این ها هم تنها تعدادی از چندین گونه شمعدانی معطر است. برگ این نوع شمعدانی هم در شکل های متفاوتی، توری شکل یا ساده، قابل یافت است. همچنین برگ ها ممکن است پوشیده از مو یا بدون مو باشند. با دست زدن به برگ های این نوع شمعدانی دست تان هم بو می گیرد!

شرایط نگهداری: این گیاه را در مکانی با آفتاب مستقیم قرار دهید و از تماس با بادهای سرد و خشک حفظش کنید. شمعدانی معطر به آبیاری و کود دهی منظم احتیاج دارد.

یاس رازقی

این گیاه اگر نور زیاد داشته باشد تقریبا در تمام طول سال گل دارد. یاس رازقی را می توانید در بیرون و درون خانه پرورش دهید. از گل های خوشبوی گیاه که بویی مطبوع فراوری می نمایند در فراوری چای یاس استفاده می گردد.

شرایط نگهداری: یاس رازقی را در مکانی با آفتاب مستقیم بکارید، برایش رطوبت فراوان فراهم کنید و از معرض بادهای سرد و خشک دورش کنید. گیاه را به طور منظم آبیاری کنید و در بهار و تابستان تغذیه اش کنید.

مرکبات

مرکبات هم جز درختانی هستند که بدون هیچ گونه زحمتی در درون خانه (نه در حیاط) رشد می نمایند! می توانم تضمین کنم که عاشق بوی لیمو، پرتغال، گریپ فروت یا هر نوع درخت مرکبات دیگری که بکارید خواهید شد. تنها کاری که باید بکنید آن است که برای درخت تان نوز زیاد فراهم کنید. اگر صبر داشته باشید می توایند از میوه های درخت هم لذت ببرید.

اکالیپتوس

ممکن است به ذهن تان هم نرسد که می توان اکالیپتوس را در خانه کاشت، اما با فراهم کردن مکانی با نور مستقیم برای این درخت معطر، گیاه تان به خوبی رشد می نماید. این درخت برگ هایی آبی - خاکستری دارد که در هنگام لمس شدن رایحه ای قوی آزاد می نمایند.

برگ بو

این درخت خوشبو هم یکی دیگر از درخت های غیر معمولی است که می توانید درون خانه پرورش دهید و از بوی خوش آن بهره ببرید. می توانید از برگ های خوشبوی گیاه در سوپ، خورشت و غذاهای دیگر بهره ببرید. این درخت را در نقطه ای با نور متوسط تا زیاد بکارید.

گاردنیا

این گل زیبا به خاطر بوی خوشی که دارد بسیار محبوب است اما پرورش آن می تواند کمی سخت باشد. برگ های گیاه سبز و چرمین هستند و گل های سفید رنگ و خوشبوی آن خانه را معطر می نمایند.

شرایط نگهداری: گاردنیا مکانی بسیار روشن و مرطوب می خواهد. در بهار و تابستان گیاه را به طور منظم آبیاری و کود دهی کنید. در پاییز و زمستان کود دهی را قطع کنید و اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک گیاه اندکی خشک گردد. برای آنکه گاردنیاتان را خرسند نگه دارید هر از گاهی از کودهای مخصوص گیاهان اسید دوست، مانند آزالیا، به گیاه بدهید.

یاسمن

گل های گل یاسمن سفید رنگ و براق هستند و بوی خوشی آزاد می نمایند. البته گیاه حتی زمانی که گل ندارد هم جذاب است و با شاخسارش از شما دلبری می نماید.

شرایط نگهداری: یاسمن را در مکانی بسیار روشن با آفتاب مستقیم بگذارید و آن را از بادهای سرد و خشک حفظ کنید. گیاه را در بهار و تابستان مرتبا آبیاری و کود دهی کنید. در فصل پاییز و زمستان آبیاری را کم کنید و کود دهی را متوقف کنید.

یاس نارنجی

یاس نارنجی زمانی که گل ندارد هم با شاخسار خود خانه تان را زیبا می نماید. وقتی هم که گل می دهد با بوی خود تمام خانه را پر می نماید. زمانی که خوشه زیبای گل های یاس نارنجی بر روی آن تشکیل شوند، دماغ تان هم مانند چشم هاتان لذت خواهد برد!

بگونیا

بگونیا انواع زیادی دارد که بیشتر آنها معطر نیستند. در هنگام خرید از بینی تان یاری بگیرید تا از بین گونه های مختلف بگونیا انواع بو دار را پیدا کنید و بخرید. بگونیا کم دمدمی مزاج است اما در مکانی با نور متوسط تا زیاد، به دور از بادهای سرد و خشک و مرطوب رشد خوبی خواهد داشت.

ارکیده کرساژ (Corsage Orchid)

مانند بگونیاها ارکیده ها هم انواع بسیار مختلفی دارند که تنها تعدادی از آنها معطر هستند. هر ارکیده احتیاجهای متفاوتی دارد و باید بر طبق نوع گونه شرایط مناسب رشد را برای آنها فراهم کرد. در هنگام خرید ارکیده کرساژ دقت کنید چون یک گونه از این ارکیده سالی یک بار و گونه دیگر سالی دوبار گل می دهد.

ارکیده انسیدیوم

انواع زیادی از ارکیده های معطر موجود است. در حالی که ارکیده کرساژ یکی از زیباترین ارکیده های معطر است، ارکیده انسیدیوم یکی از آسان ترین ارکیده های معطر برای پرورش است. این ارکیده چند بار گل می دهد.

پلکترانتوس آمبوینیکاس

این گیاه آسان عطر و بویی تند و خوب دارد و به خاطر برگ های زیبایش پرورش داده می گردد. جالب است که بدانید می توانید از برگ های این گیاه زیبا در آشپزی هم بهره ببرید و یا فقط آنها را فشار دهید تا رایجه دل انگیزشان در خانه پخش گردد. پلکترانتوس آمبوینیکاس را در مکانی با نور متوسط تا زیاد پرورش دهید و خاکش را همیشه مرطوب (نه خیس) نگه دارید.

گل ساعتی

یکی از عجیب ترین گیاهانی که می توانید در درون خانه پرورش دهید. گل ساعتی واقعا انگار از کره ای دیگر آمده! البته همه انواع این گیاه معطر نیستند و باید در هنگام خرید دقت کنید. روش پرورش این گیاه زیبا در پست های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

هویا

هویا گیاهی رونده با برگ های براق است که گل های کوچک سفید و صورتی خوشبویی فراوری می نماید. به هر حال حتی زمانی که گیاه گل ندارد هم با برگ های جذابی که دارد دیدنی است. این گیاه برای پرورش دهندگان فراموشکار عالی است چرا که از خشک ماندن خاکش بدش نمی آید و ترجیح می دهد به جای آبیاری زیاد، کم آبیاری گردد. هویا را در بهار و تابستان کود دهی کنید.

شیپور فرشته

شیپور فرشته در واقع گیاهی بیرون است اما می توانید در فصل زمستان آن را به درون خانه بیاورید تا بتوانید بیشترین گل را از آن بگیرید. البته این را هم بدانید که این گیاه برای تازه کارها خوب نیست و برخی قسمت های آن واقعا سمی است.

پلومریا

پلومریا درختی استوایی است که به خاطر گل های خیره نماینده و خوشبویش شناخته شده است. در هاوایی از گل های این گیاه برای ساخت دستبند و گردنبند استفاده می نمایند. گل های پلومریا در رنگ های مختلفی مانند طیف هایی از زرد، صورتی، قرمز، سفید، نارنجی و ترکیبی از این رنگ ها یافت می شوند.

نگهداری: پلومریا را در مکانی گرم و روشن بکارید و از بادهای سرد و خشک حفظش کنید. در فصل بهار و تابستان خاک گیاه را تقریبا مرطوب نگه دارید و در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید. ممکن است در فصل زمستان درخت تان به دوره استراحت برود و برگ هایش را از دست دهد، اما با گرم شدن هوا دوباره برگ های جدید درمی آورد. در فصل تابستان گلدان گیاه را در بیرون از خانه قرار دهید تا مطمئن شوید مقدار زیادی آفتاب دریافت می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 650

به "گیاهان خوشبو برای پرورش در داخل خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان خوشبو برای پرورش در داخل خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید