برنامه های زیرساخت ارتباطی برای سال جدید

به گزارش تور سریلانکا، بررسی شرایط شبکه ارتباطی کشور در سال 98 از رشد 13.5 درصدی ظرفیت شبکه IP داخلی در یک سال حکایت دارد همچنین در چشم انداز برنامه های زیرساختی آینده، تقویت شبکه ملی اطلاعات دیده شده است.

برنامه های زیرساخت ارتباطی برای سال جدید

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، بررسی شرایط شبکه ارتباطی کشور در سال 98 در زمینه زیرساخت های ارتباطی و شبکه دسترسی به اینترنت و تلفن همراه، افزایش ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در کشور و توسعه ظرفیت پهنای باند شبکه IP را نشان می دهد.

73 میلیون نفر در کشور به اینترنت متصل هستند

برمبنای آماری که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است، هم اکنون 73 میلیون و 431 هزار نفر در ایران به اینترنت متصل هستند و ضریب نفوذ اینترنت در کشور 87.19 درصد است. این درحالی است که در انتهای سال 97 ضریب نفوذ اینترنت در کشور 85 درصد اعلام شده بود.

در همین حال ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت در سال 98 حدود 10.61 درصد و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند موبایل 76.58 درصد به ثبت رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد که در سال 98 شمار مشترکان اینترنت پهن باند به بیش از 73 میلیون نفر رسیده که از این تعداد بیش از 63 میلیون و 617 هزار نفر از طریق موبایل و 8 میلیون و 813 هزار نفر از طریق ADSL و سایر فناوری های ثابت به اینترنت متصل می شوند.

در سال 98 دسترسی به اینترنت پهن باند از طریق فناوری هایی مانند نسل 3 و 4 موبایل، ADSL ، وای فای، TDLTE و اینترنت فیبر (FTTX) برای کاربران ممکن بوده و فناوری های 3G و 4G با نفوذ 87.83 درصد بیشترین سهم فناوری در اتصال کاربران به اینترنت را از آن خود کرده اند. این درحالی است که تنها 10 درصد کاربران از طریق فناوری ADSL به اینترنت متصل می شوند.

از سوی دیگر 116 میلیون و 65 هزار و 424 مشترک موبایل در کشور وجود دارد و ضریب نفوذ موبایل در کشور 139 درصد عنوان شده است. این درحالی است که ضریب نفوذ موبایل در انتها سال 97 حدود 113 درصد بود و تعداد مشترکان موبایل نیز در این سال رقم 93 میلیون و 36 هزار نفر به ثبت رسید.

شرایط پوشش جاده های اصلی و فرعی در موبایل نیز در سال 98 به بیش از 86 درصد رسیده است. به این معنی که 86 درصد جاده های کشور هم اکنون تحت پوشش موبایل قرار دارند.

رشد 13.5 درصدی ظرفیت اینترنت داخلی و توسعه 18 درصدی فیبرنوری

شرایط زیرساخت شبکه ارتباطی کشور از لحاظ ظرفیت شبکه دسترسی، شبکه انتقال و شبکه دیتا نیز در سال 98 در مقایسه با سال 97 مورد بررسی قرار گرفته است.

براساس اطلاعاتی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است، توسعه شبکه ارتباطی کشور در سال 98 در 3 شاخص ظرفیت شبکه اینترنت داخلی (IP)، شاخص ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال و شاخص توسعه شبکه فیبرنوری بررسی می شود.

از این رو در بخش ظرفیت شبکه IP کشور شاهد رشد 13.5 درصدی ظرفیت در سال 98 نسبت به سال 97 هستیم. به این معنی که هم اکنون ظرفیت شبکه اینترنت داخلی به 21 ترابیت بر ثانیه رسیده است.

از سوی دیگر در شاخص ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال نوری، رشد 8.4 درصد نسبت به سال 97 به ثبت رسیده و ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال به بیش از 26 ترابیت برثانیه رسیده است.

در همین حال توسعه شبکه فیبرنوری در سال 98 حدود 18 درصد رشد داشته و هم اکنون 71 هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور وجود دارد.

تقویت شبکه ملی اطلاعات از 3 منظر در برنامه های سال 99

در این زمینه سجاد بنابی نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت برنامه های سال 99 زیرساخت ارتباطی کشور را تشریح کرد و گفت: شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی شامل شبکه داخلی و بین المللی کشور محسوب می شود که در قالب معماری سه لایه (زیرساخت، خدمات و محتوا) ترسیم شده است.

وی بسترسازی به موقع جهت تحویل زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی همگام با تحولات لایه های خدمات و محتوا و افزایش کیفیت تجربه مشتریان از سرویس های زیرساختی را از مهمترین برنامه های سال 99 مطرح کرد و گفت: از سویی دیگر زمینه سازی و سرعت بخشیدن به نوآوری، رشد خدمات، محتوا و فناوری های پیشرفته به همراه تداوم حمایت تعرفه ای از محتوا و خدمات داخلی از مهم ترین برنامه های شرکت ارتباطات زیرساخت در لایه زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات است.

بنابی تاکید کرد: در سال 99 ایجاد سازوکار و ترویج مدل های اقتصادی مطلوب و همچنین تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه توسعه زیرساخت ها نیز تداوم خواهد داشت.

این مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت، ایجاد بستر مناسب برای ترانزیت داده های بین المللی از خاک ایران به همراه تقویت حضور هدفمند در مجامع و بازارهای منطقه ای را از جمله برنامه های سال 99 در حوزه بین الملل لایه زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات مطرح کرد و گفت: ارائه قیمت های رقابتی در منطقه و حضور در مراکز تبادل ترافیک و اطلاعات بین المللی به منظور افزایش پایداری، تعامل پذیری و مدیریت بهینه از دیگر برنامه های در دست اقدام است.

وی تاکید کرد: با توجه به ادامه فرایند تعطیلات کرونا و همزمانی با عید نوروز 99، با هدف مدیریت ریسک اثرات تداوم این بیماری در ایام نوروز، افزایش ظرفیت پهنای باند شبکه هسته (IP داخلی و درگاه های بین الملل) و بستر انتقال آن به همراه مذاکره و توافق با پروایدرهای بین المللی جهت تأمین ظرفیت نیز صورت گرفته است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 232

به "برنامه های زیرساخت ارتباطی برای سال جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های زیرساخت ارتباطی برای سال جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید