توزیع محدود داروی رمدسیویر در بیمارستان ها

به گزارش تور سریلانکا، رییس سازمان غذا و دارو از توزیع محدود رمدسیویر در دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها اطلاع داد.

توزیع محدود داروی رمدسیویر در بیمارستان ها

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز درباره قیمت داروی رمدسیور و فاویپیراویر، گفت: در شریطی داریم صحبت می کنیم که اگر قیمت هایی را که در جهان عرضه می گردد، نگاه کنیم، می بینیم که قیمت خوبی است. باید توجه کرد که هر دانه از نوع برند این دارو ها بین 300 تا 400 دلار است و نوع ژنریک یکی از این دارو ها 74 دلار است؛ بنابراین قیمت این دارو ها نشان می دهد که همچنان در کشور ما رعایت حال بیمار و مصرف نماینده، به عنوان یک مقوله اصلی مدنظر وزارت بهداشت هست.

وی اضافه کرد: به هر حال این دارو جدید است و با توجه به شرایط خاصی که در جهان وجود دارد، فراوری و عرضه می گردد. ما در زمان کوتاهی پیروز شدیم که این دارو را در داخل و با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت های بین المللی فراوری کنیم که یقینا ارزشمند است.

شانه ساز ادامه داد: البته هنوز هیچ دارویی که بتوان 100درصد ادعا کرد که در درمان کرونا می تواند موثر باشد، شناخته نشده است، اما کوشش ما این است که آخرین یافته های موجود در جهان را در اختیار تیم پزشکی قرار دهیم، این دارو ها را با هماهنگی وزارت بهداشت تهیه کردیم و در اختیار قرار دادیم. طبق سهمیه بندی که با همفکری معاونت درمان اجرا شده، رمدسیویر در اختیار بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی به صورت محدود قرار گرفته و انتظارمان این است که دقت لازم در زمینه تجویز انجام گردد.

وی درباره بالا بودن قیمت این دارو برای بعضی از مردم، اظهار کرد: این دارو قطعا فقط داروی بیمارستانی است و نباید در خارج از فضای بیمارستان تجویز و استفاده گردد. آن هم در بخش هایی که بیماران کرونایی در آن بستری هستند و زیر نظر رشته های خاص تخصصی باید تجویز گردد. باید توجه کرد که این دارو ها ضدویروسی هستند و قطعا مصرف بی رویه آن می تواند مقاومت ویروسی داده و اندک بارقه امید هم از بین برود. ما تحت نظارت روسای دانشگاه و معاونت های غذا و دارو رمدسیویر را به صورت کاملا کنترل شده در اختیار قرار می دهیم.

وی تاکید نمود: از پزشکان می خواهم که در تجویز بسیار دقت نمایند و به دستورالعمل ها توجه نمایند. از مردم هم می خواهم که اگر تجویز شد، این دارو ها را با هر قیمتی از ناصرخسرو و بازار سیاه تهیه ننمایند، ما گزارشات زیادی داشتیم که چیزی که از ناصرخسرو تهیه شده بود، رمدسیویر نبود، بلکه آنتی بیوتیک هایی بوده که با قیمتی گزاف از سوی عده ای سودجو در اختیار مردم قرار داده شده بود. اگر این دارو در بیمارستان تجویز گردد، حتما در اختیار بیمار قرار می گیرد. اگر در خارج از بیمارستان هم تجویز گردد، قطعا مورد احتیاج بیمار نیست. البته حتما همکارانمان در سازمان های بیمه گر بر روی کاهش بار هزینه ای این دارو بر مردم کار خواهند کرد.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره کمیاب شدن داروی آزیترومایسین نیز گفت: این دارو موجود است و جزو دارو هایی است که هم ماده اولیه اش و هم در چند کارخانه محصول نهایی آن در کشور فراوری می گردد. این دارو در پروتکل ابتدایی کرونا وجود داشت و اکنون هم موجود است. اگر موردی از کمبود گزارش شده باشد، معاونت های غذا و دارو در دانشگاه ها می توانند آن را در اختیار مراکز قرار دهند.

شانه ساز درباره شرایط فراوری واکسن نیز گفت: به دلیل پیچیدگی ساختار ویروس کرونا، تهیه واکسن آن هم با پیچیدگی هایی همراه است. یک ویروس پیچیده با رفتار های پیش بینی نشده است. نمی توان انتظار داشت که واکسن به راحتی تهیه و فراوری گردد. کشور های زیادی دارند در این حوزه کار می نمایند و ایران هم پا به پای کشور های اول در این حوزه دارد کار می نماید. یقینا رقابتی بر سر دسترسی زودتر به این دارو است و کشور ها باید از الان به فکر باشند که این واکسن را برای احتیاج بیماران تهیه نمایند. ما هم از کشور های مختلف عقب نیستیم. سابقه تحریم نشان داد که دشمنان ما رفتار انسانی درستی ندارند ما داریم کوشش می کنیم که خودمان به این موضوع دست پیدا کنیم و در چند شرکت داریم بر روی این موضوع کار می کنیم، اما نباید انتظار داشت که در زمانی کوتاه به این موضوع دست پیدا کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 494

به "توزیع محدود داروی رمدسیویر در بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع محدود داروی رمدسیویر در بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید