واکنش بانک مرکزی به تلاش امریکا برای توقیف اموال ایران

به گزارش تور سریلانکا، بانک مرکزی گفت تلاش آمریکایی ها برای دست یابی به 1.7 میلیارد دلار از دارایی های ایران به نتیجه نمی رسد.

واکنش بانک مرکزی به تلاش امریکا برای توقیف اموال ایران

بانک مرکزی به اخبار انتشاریافته مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی بانک مرکزی در بورس آلمان واکنش نشان داد.

معاون حقوقی بانک مرکزی در گفت و گو با سایت این بانک گفت: آمریکایی ها علی رغم شکست های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه های آمریکا، در تلاش برای الزام موسسه کلیراستریم لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، اما همچنان پیگیری های حقوقی جدی برای مقابله با این امر و نیز آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر 1.7 میلیارد دلار است در جریان است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، معاون حقوقی بانک مرکزی درخصوص اخبار انتشار یافته مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان گفت: این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه کلیراستریم در لوکزامبورگ باقیمانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد.

طیبی فرد با بیان اینکه تا به امروز آمریکایی ها اقدامات قضایی متعددی را به منظور توقیف این وجوه در لوکزامبورگ انجام داده اند، توضیح داد: با اقدامات و پیگیری های حقوقی متقابل ایران که طی چند سال اخیر با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری انجام شده، آمریکایی ها پیروز به توقیف و مصادره آن نشده اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر نیز خواهان های آمریکایی با توجه به شکست های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه های آمریکا، در تلاش برای اخذ دستوربه منظور الزام موسسه کلیراستریم لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، که پیگیری های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است.

معاون حقوقی بانک مرکزی در توضیح علت شکست آمریکایی ها در دادگاه های لوکزامبورگ گفت: علت اصلی شکست آمریکایی ها در دادگاه های لوکزامبورگ و سایر پرونده های مفتوحه در دادگاه های اروپا، توجه به استقلال دارایی بانک مرکزی از دولت و پیروی از قاعده حقوقی بین المللی مصونیت قضایی اموال و دارایی بانک مرکزی ایران از اقدامات قضایی و اجرایی بوده و این امر در رأی دادگاه های یاد شده مورد تصریح قرار گرفته است.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد: بانک مرکزی پیگیری های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر 1.7 میلیارد دلار است را در دست اقدام دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 545

به "واکنش بانک مرکزی به تلاش امریکا برای توقیف اموال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش بانک مرکزی به تلاش امریکا برای توقیف اموال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید