ژن زوال عقل ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش می دهد

به گزارش تور سریلانکا، داشتن یک ژن معیوب مرتبط با زوال عقل ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 شدید را دو برابر افزایش می دهد.

ژن زوال عقل ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش می دهد

به گزارش تور سریلانکا به نقل از مهر، محققان دانشگاه اکستر انگلستان با بررسی داده های مربوط به بانک زیستی بریتانیا دریافتند ریسک بالا ابتلاء به عفونت شدید بیماری کووید 19 در بین شرکت کنندگان نژاد اروپایی حامل دو ژن معیوب APOE موسوم به e4e4 بسیار بیشتر است.

از هر 36 فرد اروپایی یک نفر دارای دو نسخه معیوب از این ژن است و مشخص شده است که وجود این ژن ریسک بیماری آلزایمر را تا 14 برابر افزایش می دهد و همچنین ریسک بیماری قلبی را هم افزایش می دهد.

در حال حاضر تیم تحقیق دریافته است وجود این جهش های ژنی ریسک ابتلاء به کووید 19 را دو برابر افزایش می دهد.

تیم تحقیق قبلاً دریافته بود افراد مبتلا به زوال عقل سه برابر بیشتر با احتمال ابتلاء به زوال عقل روبرو هستند. بخشی از این افزایش ریسک ابتلاء به این عفونت به دلیل شیوع بالا این ویروس در خانه سالمندان است.

با این حال مطالعه جدید نشان می دهد مؤلفه ژنتیکی هم در این زمینه تأثیر دارد. بطوریکه افراد دارای ژنوتیپ APOE e4e4 در مقایسه با افراد دارای نوع متداول e3e3 از ژن APOE دو برابر بیشتر با ریسک ابتلاء به بیماری کووید 19 روبرو هستند.

به گفته محققان، این تأثیر تا حدودی ناشی از تغییر ژنتیکی است که فرد را هم در معرض زوال عقل و هم بیماری کووید 19 قرار می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 357

به "ژن زوال عقل ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن زوال عقل ریسک ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید