کدام شهر دنیا بیشترین تنوع زیستی را دارد؟

به گزارش تور سریلانکا، زمان زیادی نیست که بشر در سراسر دنیا به زندگی در فضاهای شهری روی آورده است؛ فضاهایی که در آنها سطوح آسفالتی و بتونی به وفور روی زمین مشاهده می گردد، منابع آبی در زیر زمین ناپدید شده اند و فولاد و شیشه زیر نور خورشید برق می زنند.

کدام شهر دنیا بیشترین تنوع زیستی را دارد؟

به گزارش خبرنگاران، بشر همیشه برای انتخاب محل اسکان خود جذب مناطقی شده که از تنوع طبیعی گیاهان و حیوانات برخوردارند. شهرهایی با بیشترین تنوع زیستی در برگیرنده چندین زیست بوم هستند که ترکیبی از زیستگاه های خشکی و اقیانوسی، دریاچه و کوهستان یا جنگل و ساوانا (گرم-دشت) است.

هرچند محاسبه اینکه کدام شهر در دنیا از بیشترین تنوع زیستی برخوردار است، سخت است، سائوپائولو و مکزیکوسیتی از بزرگترین اَبَرشهرهای دنیا به حساب می آیند که نامزد دریافت این عنوان هستند.

شهر سائوپائولو بین جنگل آتلانتیک در برزیل و ساوانای استوایی سرادو قرار گرفته که شرایطی را فراهم ساخته تا این ابرشهر به لحاظ تنوع زیستی حتی از بندر مانائوس در رودخانه آمازون پیشی بگیرد.

همچنین مکزیکوسیتی در بستر دریاچه قرار گرفته جایی که صحراهای نواحی مرتفع شمالی با آتشفشان های جنگلی در محور نئو-وولکانیک مکزیک؛ منطقه کوهستانی وسیعی که در بخش مرکزی این کشور از غرب به شرق امتداد دارد، به هم وصل شده اند. حتی اکنون این منطقه دربردارنده دو درصد از گونه های دنیا در محدوده شهری خود است.

سنگاپور که تنوع زیستی آن به دلیل تخریب در معرض تهدید است گزینه دیگر دریافت این عنوان به حساب می آید. این کشور که از مالزی تا بورنئو و بالی گسترش پیدا نموده و دارای 392 گونه پرنده است، زیست گرایی و ایجاد فضاهای سازگار با طبیعت را به بخش جدایی ناپذیر از برنامه ریزی شهری تبدیل نموده است.

به لحاظ قانونی در بعضی مناطق، توسعه گران به دلیل جایگزین کردن فضای سبزی که برای ساخت و ساز اشغال نموده اند، مسوول شناخته می شوند. در نتیجه این اقدامات، شهری با باغ بام ها و پارک های به هم پیوسته بوجود آمده و همچنین نرم افزار شناسایی تنوع زیستی طراحی شده که به شهروندان اجازه می دهد تا مشاهدات خود از گیاهان و جانوران را ثبت نمایند. سنگاپور توانسته افزایش جمعیت و ساخت فضاهای سبز شهری را همزمان با هم مدیریت کند.

مقامات سنگاپور نشان داده اند که می توان از تنوع زیستی به عنوان راه حلی برای بعضی از مسائل شهری بهره برد؛ در واقع تنوع زیستی بخش جدایی ناپذیر از زیرساخت شهری است که از سیلاب پیشگیری نموده، آلودگی هوا را از بین می برد و دمای هوا را متعادل می نمایددر مقایسه با این مناطق ناحیه لندن بزرگ دارای میانگین پوشش درختی 19.5 درصدی است و این رقم در لس آنجلس 13 درصد محاسبه شده است. همچنین چندین شهر دیگر که از تنوع زیستی خوبی برخوردارند شامل مدلین در کلمبیا، ایکیتوس در پرو، برونئی، کومینگ در چین و بمبئی است که از گزینه های قرار دریافت در پنج رتبه نخست این فهرست هستند.

همچنین بعضی از شهرها از قبیل سنگاپور، بارسلون و ملبورن به دلیل پیشگامی در تشخیص و استفاده از تنوع زیستی به عنوان ابزاری برای سیاست گذاری و بخش جدایی ناپذیر از آسایش و رفاه شهری مورد توجه هستند.

کشورهای برزیل، کلمبیا، اندونزی، چین، مکزیک، پرو، استرالیا، هند، اکوادور و ونزوئلا که از بیشترین تنوع زیستی برخوردارند در مناطق استوایی یا نیمه استوایی قرار گرفته و به سرعت در حال گسترش شهرنشینی هستند. طبیعت در این مناطق کمتر در اولویت قرار گرفته است اما مقامات سنگاپور نشان داده اند که می توان به طور مثال از تنوع زیستی به عنوان راه حلی برای بعضی از این مسائل شهری بهره برد؛ در واقع تنوع زیستی بخش جدایی ناپذیر از زیرساخت شهری است که از سیلاب پیشگیری نموده، آلودگی هوا را از بین می برد و دمای هوا را متعادل می نماید. (به این ترتیب حفظ منابع و محیط زیست طبیعی در جریان شهرسازی هم به سود طبیعت و ساکنانش و هم به سود انسان ها خواهد بود.)

به گزارش روزنامه گاردین، آنالیز ها نشان می دهد کیپ تاون در آفریقای جنوبی یکی از مناطق شهری با بیشترین تنوع زیستی در دنیا است. کیپ غربی شامل 50 درصد تمامی گونه های پستاندار در آفریقای جنوبی است. هرچند واقعیت این است که تنوع زیستی در این منطقه در معرض تهدید است. همچنین با افزایش 30 درصدی جمعیت انسان ها در این منطقه از سال 2011 میلادی، 318 گونه گیاهی، 22 گونه پرنده و 24 گونه حیوان دیگر در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 56

به "کدام شهر دنیا بیشترین تنوع زیستی را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام شهر دنیا بیشترین تنوع زیستی را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید